Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Przez Afrykę Zachodnią
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Mapa
Wstęp

Miała to być wyprawa przez całą szerokość Afryki, znad Zatoki Gwinejskiej nad Morze Czerwone. Tymczasem po miesiącu podróży, gdy dotarłem do Ndżameny, postanowiłem wracać. Sahel jest monotonny i twardy. Podróż na własną rękę najtańszymi środkami komunikacji wiąże się z długimi czasami oczekiwania, ekstremalnie trudnymi warunkami przejazdu oraz walką z bandą policjantów, żandarmów i jeszcze paru kolesi, którzy pragną twoich pieniędzy. Gdy w końcu dojechałem do Ndżameny, czułem się jak wyschnięty kawałek gówna. Informacje pochodzą z listopada roku 2001. Togo, Benin, Niger i Czad leżą w tej samej strefie czasowej co Polska. W Ghanie jest godzina do tyłu, jeśli w Akrze jest południe, w Polsce jest trzynasta.

Termin:

2 listopad - 6 grudzień (35 dni)

Budżet:

1980 USD (w tym bilety lotnicze 1020 USD, wizy 112 USD, wyprawa w Góry Air 275 USD)

Ilość uczestników:

wyprawa solo.

Język

W Ghanie angielski jest językiem urzędowym. W pozostałych krajach można się dogadać prawie wyłącznie po francusku, angielski jest niemal bezużyteczny. Na południu Nigru można się też dogadać w hausa, a w Czadzie po arabsku.

Pogoda

Padało tylko raz - parę kropel w górach Togo. Duża wilgotność może być uciążliwa, zwłaszcza na wybrzeżu. Nocami jest trochę przyjemniej, ale nadal najlepiej śpi się na golasa (gdyby nie te moskity). Na Sahelu jest z kolei cały czas sucho i słonecznie (szczegóły w części nigeryjskiej).

Wizy

Wizę Ghany trzeba wyrobić w Polsce. Honorowy Konsulat Republiki Ghany: ul. Mścisławska 4a; 01-647 Warszawa; tel. 833 10 94; fax. 833 20 17; godziny otwarcia: 10:00 - 14:00 we wtorki i czwartki. Jako że nie mieszkam w stolicy, sprawę załatwiłem korespondencyjnie. Trzeba poprosić o przysłanie formularza faksem, wypełnić cztery kopie, nakleić cztery zdjęcia i włożyć do koperty razem z 20 USD, 30 PLN, paszportem i podpisanym oświadczeniem, że nie będę rościł żadnych praw do przesyłki, jeśli kurier ją zgubi. Koszt poczty kurierskiej: 24 PLN (Pocztex, ewentualnie + 6 PLN za pobranie), Konsulat wysyła Stolicą za pobraniem - koszt 38 PLN. Wiza jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty wystawienia, w Ghanie można siedzieć przez 30 dni.
Inne wizy można "zbierać" po drodze.

Pieniądze

Do Ghany najlepiej zabrać dolary amerykańskie, w pozostałych krajach najpraktyczniejsze są franki francuskie. W Togo, Beninie i Nigrze obowiązuje ta sama waluta - CFA (zobacz też informacje dotyczące poszczególnych państw).

Mapy i przewodniki

Wziąłem z sobą Lonely Planet, Africa on a Shoestring 2001. Zrobiłem też kopię kilku stron z takiego samego przewodnika z roku 1996 - było w nim opisanych więcej miejsc niż w obecnie aktualnym. Przewodnik LP West Africa opisuje wszystkie odwiedzone przeze mnie kraje, oprócz Czadu. Mapy nie brałem, wszelako Michelin 953 jest chyba najlepszą mapą całego regionu.

Zdrowie

Na kilku granicach sprawdzają szczepienie na żółtą febrę. Podczas przejazdu z Nigru do Czadu północną stroną Jeziora Czad trzeba się liczyć z brakiem butelkowanej wody. Poza tym często dzieli się posiłki z napotkanymi miejscowymi i je się rękoma z jednej misy. Noce na pustyni są naprawdę chłodne, zwłaszcza podczas jazdy na ciężarówce lub pick-up'ie.

Malaria

Konieczna jest profilaktyka. Ze względu na odporność na chloroquine, skutki uboczne oraz cenę, mój wybór padł na doxycycline

Zagrożenia

Wszędzie istnieją miejsca o podwyższonym ryzyku. Bardziej szczegółowe informacje zawarłem w informacjach dotyczących konkretnych państw.

Transport

Samoloty

Miałem bilet w jedną stronę do Akry. Alitalia z Berlina via Mediolan. Razem z podatkami i kosztem kuriera kosztował 770 DM. Kupiłem go na witrynie internetowej Aero.pl, płatność kartą kredytową, dostawa z Niemiec pocztą ekspresową. W Mediolanie spędziłem godzinę przy "Transfer Desks", ponieważ pani stwierdziła, że do wjazdu do Ghany, oprócz wizy, potrzebny jest bilet powrotny. Samolot leciał z międzylądowaniem w Lagos (Nigeria), łącznie lot trwa niespełna 7 godzin - od 15.45 do 22.30 (z Mediolanu). Z Ndżameny wróciłem samolotem Air France do Paryża - bilet w dwie strony kosztował 661 USD, kupiony w Czadzie. Z Paryża chciałem złapać tanie połączenie do Warszawy. Próbowałem załapać sie na wolne miejsca we właśnie odlatujących samolotach. Niestety, pomimo że były wolne miejsca, najtańszy bilet zaoferowano mi za 280 USD (LOT). Widać lepiej lecieć bez pasażerów. Wróciłem więc pociągiem, najpierw do Kolonii (540 FFR), a następnie do polskiej granicy (199 DEM) i do Warszawy (23 PLN).

Berlin

Noc spędziłem w "The Sunflower Hostel", blisko stacji S-Warschauer Str. Noc w dormitierze bez łazienki kosztuje 27 DM. Na miejscu internet za 3 DM na godzinę i piwo za 3,5. W sezonie mogą być problemy z miejscami, na przyszłość zapisałem więc parę namiarów na tanie hotele:
Mitte's Backpacker, Chausseestr 102, od 25 DM, info@backpacker.de
The Club House, Johannistr 2, od 25 DM, mailto@clubhouse-berlin.de;
Circus, Rosa-Luxemburg 39-41, od 25 DM, info@circus-berlin.de;
Lette'm Sleep, Lettestr 7, od 25 DM, namiary identyczne jak na Mitte's Backpacker
Pegasus, Pariser Kommune 35, od 25 DM, hostel@pegasushostel.de;
Globetrotter Odyssee, Grunbergerstr 23, od 24 DM, Odyssee@hostel-berlin.de;
The Sunflower, Helsingforserstr 17, od 27 DM, hostel@sunflower-hostel.de;
Bax Pax, Skaltzerstr 104, od 25 DM, info@baxpax.de.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9... 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Spotkania z Afryką Afryka - miejsca Afryka - ludzie   Pozostałe...
Tego autora: Przez chiński Hongkong na Filipiny Liban - zima '99 Kenia - Uganda - Tanzania

Opracowanie: Yaho de Ville

Autor zaprasza na stronę: http://www.yahodeville.com
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2003-12-07