Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Kenia - Uganda - Tanzania
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Zanim wyjedziesz...

Szczepienia

Na Zanzibarze szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe. Zaszczepić się można w sanepidzie w Warszawie, przy ulicy Żelaznej 79, tel. (022) 620 90 01. Szczepią przez godzinę, od 12:00 do 13:00, kosztuje to koło 23 złotych i przy okazji dostaje się za darmo Międzynarodową Książeczkę Szczepień (zdjęcia niepotrzebne). Warto zaszczepić się również na żółtaczkę zakaźną - szczepienia w sanepidach, również wojewódzkich. Szczepionka (HAVRIX) jest droga (koło 120 PLN za dawkę) i wymaga 2 dawek, odporność zyskuje się po 1-2 tyg. po pierwszej dawce. Zalecane są również inne szczepienia: tężec, polio, tyfus itp.

Malaria

Wysoce zalecana jest profilaktyczne przyjmowanie leku o nazwie Lariam. Jest sporo jego przeciwników ze względu na cenę i skutki uboczne, niektórzy polecają zupełnie inne leki. Nie jestem lekarzem, ale z różnych opinii, które można znaleźć na liście rec.travel.africa wynika jasno, że jest to najskuteczniejszy lek działający na szczepy malarii roznoszone w krajach subsaharyjskich. Przyjmowanie Fansidaru, Daraprimu i innych tanich leków może być ryzykowne. Przytoczę cytat za British Medical Journal: "(...) W Wielkiej Brytanii w 1997 roku na malarię umarło 11 osób; liczba ta byłaby dużo wyższa, gdyby nie kosztowne i intensywne zabiegi lekarskie (...). Śmiertelność wśród zainfekowanych malarią a nie poddających się profilaktyce waha się od 0,4 do 10%, malarii mózgowej 15-20%, malarii falciparum 0,6% (...). Nie ma 100% skutecznej profilaktyki, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zapobieganie ukłuciom komarów (...). Przyjmowanie jakiegokolwiek środka profilaktycznego jest lepsze od nieprzyjmowania ich wcale (...). W krajach subsaharyjskich najbardziej skuteczna jest Mefloquine (Lariam) - 90% skuteczności. Efektywność proguanilu to 70%, a chloroquine - 50% (...)".

Lariam można kupić w aptekach, ale po przedstawieniu recepty oraz zlecenia importu. Czas oczekiwania to od 2 do kilku tygodni, cena: od 180 PLN za 8 tabletek. Na dworcu centralnym w Warszawie można dostać Lariam od ręki, lecz również trzeba okazać wymienione papiery, a ceny są o 100 PLN wyższe (250 PLN). Opakowanie 8 tabletek wystarcza na 3-tygodniowy wyjazd, łyka się je co tydzień: pierwszą - co najmniej tydzień przed wyjazdem, następnie w trakcie pobytu oraz 2-3 tygodnie po powrocie. Po przyjęciu wszystkich 8 tabletek zalecana jest 2- tygodniowa przerwa. Skutki uboczne są przeróżne; badania wykazują, że doświadcza ich 10% użytkowników wśród mężczyzn i 16% wśród kobiet. W moim przypadku było to podpuchnięcie i zaognienie skóry pod okiem. Ostatnio pojawiła się alternatywa dla Lariamu, Malarone. Jest to jednak lek jeszcze droższy, za to skutki uboczne występują trochę rzadziej.

Inne środki zapobiegawcze

- Repelent: z tych na rynku polskim polecam Autan oraz Mugga. Te w sztyfcie dłużej działają. W sprayu lepiej nadają się do rozprowadzania na ubraniach lub moskitierze.
- Spirala na komary: jedna pali się przez 8 h (tak podaje producent), ulatniające się opary nie odstraszają komarów, lecz je oszałamiają. Dużej skuteczności nie stwierdziłem.
- Witamina B: jej spożywanie sprawia, że komary mniej nas "lubią".
- Alkohol: spożycie niewielkiej dawki dziennie (1 piwo, duży łyk whiskey) działa profilaktycznie. Tubylcy znają i stosują tę metodę.
- Moskitiera: do kupienia na miejscu, moskitiery sprzedawane w Polsce w specjalistycznych sklepach podróżniczych są śmiechu warte.
- Długie spodnie i rękawy

Ubezpieczenie

Wysoce zalecane. Najlepsze jest typu assistance (pomoc organizowana jest na miejscu). Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe, należy uważnie przeczytać warunki umowy przed podpisaniem i w razie najmniejszych wątpliwości pytać.

Bilet

Jest to bez wątpienia najkosztowniejszy wydatek. Najtańsze przeloty to last minute. Swój bilet kupiłem za 880 DEM (Mombasa, wylot z Duseldorfu, dojazd kolejami niemieckimi w dwie strony 2 klasą za darmo, pozostaje tylko dojazd do granicy oraz ewentualna dopłata za pociąg). Ofertę znalazłem w Internecie (www.tuitam.pl). Swego czasu widziałem ofertę przelotu KLM do Nairobi na oficjalnej stronie KLM w Amsterdamie (wylot za 2 dni, z Amsterdamu, powrót w ciągu 3 miesięcy, nie wcześniej niż za 2 tygodnie) za jedyne 600 guldenów (koło 300 USD).

Sprzęt

Cały ekwipunek zmieścił się w plecaku Alpinusa Woodpacker 60.

Oto kompletna lista: czapka z daszkiem, krótkie spodenki, kamizelka wędkarska, wodoodporne buty za kostkę, klapki, 3 x bawełniane skarpety, spodnie płócienne z kieszeniami, ciepła bluza, 2 x koszulka, 3 x majtki; 2 x woda do picia 1,5 l, 10 x rosół w kostce, 10 x zupki chińskie, 5 x suchary, whiskey 0,7 l; scyzoryk, latarka, sznur nylonowy, igła i nić (gruba i cieńka), papier toaletowy, małe nożyczki, 3 x ksero paszportu (w różnych miejscach), 10 x zdjęcia paszportowe, notatnik, ołówek, pisak, kompas, przewodnik, mapy, mały szmaciany plecak, karimata, śpiwór, namiot, kubek, łyżka, kłódka, ręcznik, mydło w płynie, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, zapalniczka, woreczki plastikowe, grzałka elektryczna, spiarale na komary; ubezpieczenie, książeczka szczepień, pieniądze (550 USD w gotówce); aparat, zapasowe baterie do aparatu (w większych miastach można dokupić: Fuji 2CR5 - 7 USD), 7 x filmy do slajdów (można dokupić na miejscu), statyw, kamera wideo, 3 x taśmy wideo;

Apteczka: bandaż, antyseptyk, krem antybiotyczny, repelent, multiwitamina, witamina B, puryfikator (Potable Aqua), Paracetamol, Loperamid (doraźny, niezwykle skuteczny środek na rozwolnienia), Lariam, Polopiryna, plastry (różnych rozmiarów), strzykawka i igły, wapń, magnez do rozpuszczania w wodzie.

Należy zwrócić uwagę na to, by cały ekwipunek ważył jak najmniej i wyeliminować zbędne rzeczy. Każdy zbędny gram w pewnym momencie wędrówki staje się wielkim ciężarem...

Mapy, przewodniki

Chyba klasyką są już przewodniki Lonely Planet (w języku angielskim, http://www.lonelyplanet.com). Najodpowiedniejszy na tę trasę byłby East Africa. Dobry, choć grubszy i droższy jest Africa, zawierający w zasadzie tylko informacje dla "niskobudżetowców". Dostępny jest również przewodnik po samej Kenii. Do nabycia między innymi w Sklepie Podróżnika w Warszawie oraz wysyłkowo z www.amazon.co.uk. Sytuacja w Afryce zmienia się często jak nigdzie indziej, dlatego też ważne jest śledzenie na bieżąco sytuacji oraz orientowanie się w sytuacji już na miejscu (gazety, rozmowy z tubylcami). Wiele przydatnych aktualnych informacji można znaleźć na stronach Lonely Planet, www.lonelyplanet.com, w części Postcards.

Korzystałem z map kilku wydawnictw: PPWK, Nelles oraz węgierskiej Cartographii. Dopóki nie poruszamy się własnym samochodem, nie są potrzebne mapy dokładne ani aktualne, a jedynie wytrzymałe - wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w przewodniku. Z trzech wymienionych wydawnictw najsolidniejsze są mapy Cartographii, a najszybciej się niszczą mapy PPWK.

Pieniądze

Bezpiecznie jest wziąć czeki podróżne, ale najpraktyczniej - gotówkę. Osobiście polecam gotówkę rozmieszczoną w trzech miejscach. Waluta danego kraju, parę drobnych dolarów noszone w bocznej kieszeni spodni, jakieś 50 USD razem z paszportem noszone w saszetce na szyi. Reszta wraz z ubezpieczeniem w sekretnej kieszeni wewnątrz spodni.

 1 2 3 4 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Afryka dla początkujących - Północna Tanzania i Zanzibar 2005 Droga przez malarię Afryka Wschodnia   Pozostałe...
Tego autora: Przez Afrykę Zachodnią Przez chiński Hongkong na Filipiny Liban - zima '99

Opracowanie: Yaho de Ville

Autor zaprasza na stronę: http://www.yahodeville.com
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1999-10-05