Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Moje spotkania z Sulawesi (Celebes)
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Kiedy patrzymy na mapę Indonezji, pierwszą wyspą, która zwraca na siebie uwagę, jest Celebes, czyli Sulawesi, jak nazywana jest oficjalnie w Indonezji. Jej centralne położenie wśród pozostałych wysp archipelagu indonezyjskiego, charakterystyczny kształt, przypominający skorpiona, czerwony i żółty kolor zaznaczonych pasm górskich i stożków wulkanicznych (11 aktywnych), a także nazwy otaczających wyspę mórz: Banda, Celebeskie, Moluckie i Flores, intrygują oraz pobudzają wyobraźnię. Zwłaszcza gdy przypomnimy sobie, że historia wyspy jest nierozerwalnie związana z kolonialnym handlem przyprawami korzennymi i wielkimi odkryciami geograficznymi.

Celebes nadal jest jednym z czołowych na świecie producentów goździków, gałki muszkatołowej, orzecha kokosowego i kopry, kakao, wanilii oraz kawy. Zajmuje powierzchnię niewiele mniejszą od Wielkiej Brytanii (228 tys. km kw.), ale jego długość z północy na południe wynosi ponad 2000 km!

Panorama zatoki Manado
Ale nie plantacje przypraw tropikalnych czynią Sulawesi tak interesującym celem podróży. Przede wszystkim Sulawesi posiada unikatową w skali światowej faunę i florę tropikalną. Występują tutaj endemiczne gatunki zwierząt i roślin, nieznane w innych częściach tropików, a nawet na sąsiednich wyspach archipelagu indonezyjskiego. Do takich zwierząt zalicza się: miniaturowy (wielkości psa) leśny bawół Anoa, dzikie świnie Babirusa, z zawiniętymi górnymi siekaczami, przypominającymi rogi przechodzące przez skórę pyska, kolorowe dzioborożce, workowate niedźwiedzie Kuskus, miniaturowe (wielkość 12 cm) małpki naczelne Tarsius, bezogoniaste czarne makaki oraz ptak Maleo zakopujący jaja w pobliżu gejzerów na terenach wulkanicznych, zapewniających stałą temperaturę. 62 proc. ssaków żyjących na Sulawesi to endemiczne okazy na tej wyspie, podobnie jak 88 proc. ptaków.

W gęstych dżunglach Sulawesi możemy znaleźć jadalne figowce, pierwotne paprocie "żelazne", które są prawdopodobnie jednymi z najstarszych roślin na Ziemi (ok. 130 mln lat), czarne storczyki, odmiany grzybów nie występujące na innych wyspach, wielkie żółto-czarne motyle, szybujące powoli pomiędzy drzewami, oraz setki nigdzie indziej nieznanych owadów.

Krater wulkanu Lokon
Podmorski świat u wybrzeży Celebesu daje możliwość pływania pomiędzy tysiącami kolorowych ryb na rafach koralowych, ocenianych jako jedne z najpiękniejszych na świecie. Tam też złowiono trzy egzemplarze ryb kościoostnych, uznawanych za pływające skamieliny. Na Celebesie składają jaja olbrzymie żółwie skórzaste (Dermochelys coriacea), można tam spotkać krokodyle słonowodne (4-6 metrów długości), czy też największe stawonogi świata - kraby kokosowe. Jest to także miejsce występowania jednego z największych węży świata, 10-metrowego pytona cętkowanego oraz miniaturowego węża turkusowego, który nazwę wziął od jaskrawego koloru skóry.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9... 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Azjatycka przygoda Sumatra Zachodnia - kilka rad Kartki z podróży - Minangkabau, Sumatra Zachodnia   Pozostałe...
Tego autora: Dwóch panów w Kambodży Brunei - Bandar Seri Begawan Sumatra Zachodnia - kilka rad   Pozostałe...

Opracowanie: Artur Dąbkowski
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-08-12