Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Alaska '98
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Szanowni Czytelnicy!

Kolejny odcinek "Notatek z Podróży", tym razem na Alaskę i Jukon, powstał jako jeszcze jedna pamiątka i wspomnienie, głównie na użytek i potrzeby własne Autora, który jednak po namyśle postanowił upowszechnić swoje "dzieło" w formie książkowej i internetowej. Nie jest to przewodnik turystyczny, próba reportażu ani też literackiej transformacji zdarzeń. Autor nie jest profesjonalnym dziennikarzem i dlatego zastrzega się, że język użyty przy niektórych opisach nie jest wolny od błędów i powtórzeń.

Notatki powstały w czasie wakacji letnich 1998 roku, a ich rozszerzenie i spisanie zajęło ok. 4 miesięcy. Wszelkie spostrzeżenia są całkowicie subiektywne i mogą się różnić od osobistych poglądów Czytelnika, jak również innych uczestników wyprawy. Pewne nieścisłości składam więc na karb "licentia poetica".

Praca powstała jako trzecia - po Meksyku i Paryżu - część notatek z podróży do różnych krajów świata, które odwiedziłem i mam jeszcze nadzieję odwiedzić. Jest też wynikiem wyrzutów sumienia z powodu braku takowych notatek z poprzednich podróży Autora po Zachodniej Europie.

Wszystkim Czytelnikom dziękuję za łaskawe poświęcenie czasu na lekturę "Notatek" i wdzięczny będę za jakiekolwiek uwagi, także krytyczne, dotyczące niniejszej pracy.

Wstęp

Nasza opowieść o wyprawie na Jukon i Alaskę nie byłaby pełna, gdybyśmy nie rozpoczęli jej od przedstawienia siebie i grupy internetowej POLSKIE PODWÓRKO (http://cis.art.pl/PODWORKO), której członkami są wszyscy dorośli uczestnicy wyprawy.

PODWÓRKO jest grupą dyskusyjną zrzeszającą Polaków rozsianych po całym świecie, spotykających się wirtualnie w sieci Internetu (odwiedź nas!). Uczestników grupy nie satysfakcjonują już jednak wyłącznie wirtualne spotkania, toteż od czasu do czasu urządzają spotkania w rzeczywistości niewirtualnej zwane "spontanami". Nasza ostatnia spontana połączona z wyprawą na Alaskę i Jukon odbyła się w dniach 1-16 lipca 1998 i rozpoczęła się w Calgary/Kanada. Kilka dni wcześniej spotkali się uczestnicy spontano-wyprawy:

Andrzej Badura - kierownik, główny organizator wyprawy oraz naczelny kierowca, kucharz i drwal.
Barbara Pajdowska - główna SpontanaMaster Podwórka, vice-kierowca i filmowiec wyprawy.
Adam Maćkowiak - pełniący obowiązki kronikarza i orkiestry.

Ponieważ na PODWÓRKU wszyscy uczestnicy mają ksywki, my również zwracaliśmy się do siebie odpowiednio per: "Lajkonik", "BaniaP" i "KaraKhan". Skład ekspedycji uzupełniały dzieci Lajkonika:
16-letni Maciej Badura oraz jego 12-letni brat Michał, zwany też Misio.

W skład grupy weszła też Kamila Badura, "Kruszynka", żona Lajkonika, która będąc duchem opiekuńczym wyprawy stanowiła zarazem jej główne ogniwo aprowizacyjne i za pomocą Internetu oraz telefonu komórkowego utrzymywała łączność z podróżującą grupą. Trzeba jeszcze dodać słowo o technicznych możliwościach samochodu, którym podróżowaliśmy, a który należał do Lajkonika. Był to Chevrolet Astro Van, wyposażony w silnik V-6 o pojemności 4.3 litra. całkowicie zelektronizowany, z systemem "Multi Port Injectors". Miał elektronicznie sterowaną automatyczną skrzynię biegów oraz stały napęd na wszystkie 4 koła. Może w nim jechać ośmiu pasażerów, dla wszystkich są pasy bezwładnościowe. Samochód może również ciągnąć przyczepę o ciężarze całkowitym 5.5 tony. Prędkość maksymalna podana przez fabrykę to podobno 200 km/h.

Dodać jeszcze należy, że uczestnicy spontano-wyprawy znali się wyłącznie z Internetu, nie widzieli się nigdy na oczy, a w dodatku Bania mieszka na stałe w Polsce, a KaraKhan wprawdzie w Kanadzie, ale za to w Winnipeg.

A zatem wyprawa rozpoczęła się 1 lipca 1998 w Calgary, skąd wyruszyliśmy załadowanym po czubek dachu autem Lajkonika.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9... 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Atlanta - stolica Georgii Na szczyt King's Peak Bluegrass   Pozostałe...
Tego autora: Sprawozdanie robocze z podróży do Iranu Opowieści o Meksyku

Opracowanie: Adam Maćkowiak
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1999-02-03