Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Afryka dla początkujących - Północna Tanzania i Zanzibar 2005
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Akacje
Zwierzęta To główna atrakcja Tanzanii. Parki narodowe i rezerwaty stanowią jedną czwartą powierzchni kraju. A Tanzania jest wielka: jak trzy Polski.

Losy tych parków były różne, część zwierząt wytrzebiono w czasie wojny z Ugandą w roku 1977 i w wyniku załamania gospodarczego. Teraz zasoby powoli się odnawiają, także dzięki staraniom międzynarodowych organizacji.

W kraterze Ngorongoro ostało się już na przykład tylko 20 nosorożców. Nadal są zagrożone - ze względu na wysokie ceny środków na potencję na rynkach azjatyckich. Nosorożców pilnują dzień i noc rangerzy, wyposażeni są w ostrą broń. Dzięki pieniądzom z fundacji parki narodowe mogą zapewnić godziwe płace rangerom i innym pracownikom parku.

Safari, które w Afryce nazywa się "games drive" organizowane jest przez agencje turystyczne. Turyści indywidualni także mogą wjeżdżać do parków. Nie wolno opuszczać wyznaczonych dróg oraz wychodzić z samochodu. Chodzi tu i o bezpieczeństwo turystów i o to, żeby zwierzęta nie przyzwyczajały się do widoku ludzi. Zasady tej przestrzega się surowo, agencjom grozi pozbawienie licencji a pasażerom wysokie kary pieniężne (kary pobierane są od wszystkich pasażerów w samochodzie). Niedobrze, gdy turysta ma akurat kłopoty z żołądkiem lub inne sensacje chorobowe...

Sawanna
Najbardziej znany jest park narodowy Serengeti. Wraz z Ngorongoro i innymi przyległymi rezerwatami obejmuje 15 tysięcy kilometrów kwadratowych. Szacuje się, że obszar ten jest zamieszkały przez dwa miliony zwierząt. Serengeti jest jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie można oglądać wędrówki zwierząt, tzw. "migrations". Są to cykliczne wędrówki zwierząt roślinożernych w poszukiwaniu nowych pastwisk. To rzeczywiście niesamowity widok: tysięczne stada bawołów, zebr, antylop gnu, kudu, Thomsona, Granta, gazeli eland, impali. Czas wędrówek to też dobry czas dla drapieżników.

Dokładny czas kiedy stada ruszają na następny etap wędrówki zależy od początku i długości pory deszczowej. W lutym zwierzęta są zwykle w części południowo-wschodniej parku. W tym roku się pospieszyły i wcześniej powędrowały na zachód. Jadąc na nasz camping widzieliśmy z daleka, na horyzoncie, przeciągające kilometrowe stada. Aż jednego dnia mieliśmy szczęście: pojechaliśmy bardziej na zachód i nagle znaleźliśmy się pośrodku ogromnych stad. Zwierzęta kroczyły niespiesznie, co pewien czas pojadając dość suchą trawę i nie zwracając uwagi na samochody. Miały ze sobą dużo młodych - czas zbliżającej się pory deszczowej to czas powiększania się stada.

Zebry
Krajobraz Serengeti jest zróżnicowany.

Kilometrami ciągną się wysuszone stepy, wzbijające tumany kurzu i piachu. Część wyżyny pokryta jest drzewiastą sawanną i lasami akacjowymi. Są też połacie bujnej i zielonej trawy, kołyszącej się na wietrze. Od czasu do czasu spotyka się malownicze skałki, zwane "kopjes".

 1 2 3 4 5 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Droga przez malarię Afryka Wschodnia Bliskie spotkanie z Kilimandżaro   Pozostałe...
Tej autorki: Haga i Rotterdam Kraków dla cudzoziemców Katedra w Kolonii   Pozostałe...

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Simon
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2005-06-13