Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Szlakami dawnych i współczesnych Majów: Meksyk - Belize - Gwatemala - Meksyk
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

MEKSYK


Podróż

14 lipca 2003. O godz. 11.30 wylot samolotem Embraer linii Lufthansa do Frankfurtu (lot trwa około 1,5 godziny). O godz. 14.40 wylot samolotem Boeing 747-400 linii Lufthansa z Frankfurtu do Meksyku (lot trwa około 12 godzin).

O godz. 19.25 (czas miejscowy) przylot do miasta Meksyk. W mieście Meksyk należy przesunąć wskazówki zegarka o 7 godzin do tyłu (w Meksyku są 3 strefy czasowe). Miasto Meksyk położone jest w dolinie na wysokości około 2200 m n.p.m.. Lotnisko w Meksyku sprawia wrażenie źle zorganizowanego - brak oznaczeń, kolejki do służb imigracyjnych. Na lotnisku można wymienić pieniądze w licznych kantorach - kurs 1 USD = 10,30 peso.

Ze względu na ostrzeżenia o niebezpieczeństwie jazdy taksówkami "zielonymi VW Garbusami" (wymuszanie pieniędzy, rabunki), z lotniska do centrum bierzemy taksówkę z firmy Transport Terrrestrial. Bilet na taksówkę kupuje się w specjalnym kiosku i cena przejazdu zależy od strefy, gdzie chce się jechać (w okolice Zocalo 110 peso). Nocleg w hotelu Principal w 2-osobowym pokoju z małą łazienką za 210 peso.

Meksyk- dziedziniec Ministerstwa Edukacji
Miasto Meksyk i okolice

15 lipca. Pobudka o godz. 7.00 (czyli 14.00 czasu polskiego). Śniadanie w barze Los Bisquets Bisquets Obregon - omlety z serem i wędliną, ciastka drożdżowe i kawa za 110 peso za 2 osoby.

Zwiedzanie tzw. Centrum Historycznego miasta Meksyk - Plaza Santo Domingo z kościołem św. Dominika, budynku Ministerstwa Edukacji Publicznej (Secretaria de Educacion Publica) z muralami Diega Rivery i Siqueirosa.

Następnie zwiedzamy tzw. Templo Mayor (wejście 35 peso) - ruiny azteckiej świątyni, wybudowanej w mieście Tenochtitlan. Świątynia ta wznosi się w miejscu, gdzie Aztekowie ujrzeli stojącego na opuncji orła z wężem w dziobie, który do dnia dzisiejszego jest godłem, widniejącym na fladze Meksyku. Obok świątyni wybudowano bardzo ciekawe i nowoczesne muzeum, w którym wyeksponowano wszystko, co związane z kulturą Azteków.

Następnie udajemy się na centralny plac miasta Meksyk, El Zocalo. Przy tym placu położona jest Katedra oraz Pałac Narodowy. Katedra została wybudowana przez Hiszpanów w latach 1573-1813 i stanowi połączenie różnych stylów architektonicznych. Za wejście do zakrystii oraz na chór należy zapłacić po 10 peso od osoby. Pałac Narodowy, dawna siedziba hiszpańskich wicekrólów, stanowi obecnie siedzibę prezydenta Meksyku. Warto tu zobaczyć słynne malowidło ścienne Diega Rivery "Historia Meksyku", na którym ukazane są najważniejsze wydarzenia z dziejów tego kraju.

Z El Zocalo udajemy się w kierunku Wieży Ameryki Łacińskiej (Torre Latinoamericana) oraz do Pałacu Sztuk Pięknych. Torre Latinoamericana to słynny drapacz chmur z lat 50. XX w. Warto wjechać na taras widokowy na 45 piętrze z panoramą na całą dolinę, w której położone jest miasto Meksyk. Niedaleko Wieży Ameryki Łacińskiej położony jest Pałac Sztuk Pięknych, w którym mieszczą się teatry i muzea. Pałac słynie z malowideł ściennych Diega Rivery (malowidło "Człowiek Kontroler Wszechświata" ukazujące dobry socjalizm i zły kapitalizm), Davida Siqueirosa i Rufina Tamaya.

Dalej przejazd metrem linią 3 do stacji Coyoacan (bilet na metro kosztuje 2 peso). Metro w godzinach szczytu jest bardzo zatłoczone i należy wtedy uważać na kieszonkowców.

Coyoacan to spokojna dzielnica Meksyku, w której znajdują się m.in. Muzeum Lwa Trockiego oraz Muzeum Fridy Kahlo. Muzeum Lwa Trockiego to dom, w którym mieszkał po przyjeździe do Meksyku aż do swojej tragicznej śmierci w 1940 roku. Dom ten robi wrażenie tak jakby Trocki przed chwilą z niego wyszedł - na biurku w gabinecie książki i notatki, w sypialni na ścianie kilkanaście śladów po kulach z karabinu maszynowego, w kuchni stół nakryty do posiłku. W ogrodzie znajduje się grób z prochami Lwa Trockiego.

W Coyoacan znajduje się również muzeum - dom, w którym mieszkała Frida Kahlo ze swoim mężem Diego Riverą. W domu tym znajdują się kopie jej obrazów, przedmioty codziennego użytku oraz m.in. gorset z gipsu, urna z jej prochami oraz portrety Mao. Dom otoczony jest ogrodem, w którym pełno jest egzotycznych drzew oraz przedmiotów sztuki prekolumbijskiej.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Meksyk i Gwatemala Zapiski Gwatemala '98 Meksyk - listopad '98   Pozostałe...
Tych autorów: Azjatycka przygoda

Opracowanie: Anna Kolmas, Radomir Kolmas
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2004-04-26