Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Z wizytą w kraju Hanów
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Sprzyjający los pozwolił mi trzy razy odwiedzić Państwo Środka - spędziłem tam łącznie prawie 9 tygodni w okresie letnim, jesiennym i zimowym. W większości podróży towarzyszyła mi moja żona. Ze względu na indywidualny charakter wyjazdów, metodą prób i błędów zdobyliśmy nieco bezcennego doświadczenia, którym pragnę się podzielić z osobami wybierającymi się do Chin.

Ulica handlowa w Zhengzhou
Aby zobaczyć kraj Hanów, można skorzystać z polskich biur podróży organizujących wycieczki objazdowe do Chin. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podczas takiej wycieczki zwiedzanie odbywa się w ogromnym pośpiechu, często prawie nie wychodzimy z autobusu z klimatyzacją. Tym, którzy chcą poczuć prawdziwy smak Państwa Środka, poznać blaski i cienie życia w Chinach i odczuć dreszczyk wyprawy w nieznane, proponuję indywidualny wyjazd z plecakiem.

Pobyt w Chinach zmienia dość istotnie poglądy człowieka na wiele spraw. Przede wszystkim nabiera się dystansu do szaleńczego tempa życia w krajach tzw. wysoko rozwiniętych. Dopiero w Chinach odczułem, co tak naprawdę jest w życiu istotne, jak niewiele może znaczyć jednostka, jak mało ważny jest kolor kafelków w łazience, jak niewiele może znaczyć wszystko.

Pałac Letni w Pekinie
Nie można oceniać tego kraju miarą europejską. Nasze pojęcia dobrobytu, biedy i szczęścia są skrajnie odmienne od chińskich. Nieznajomość chińskich uwarunkowań historycznych i brak zrozumienia uwarunkowań kulturowych spowodują, że przeżyje się szok, a może nawet rozczarowanie. Podróżując po Chinach, należy kierować się zasadą, że nigdy nie powinno się krytykować tego, co nam się nie podoba, albo tego, co różne od naszej kultury. Każda próba zrozumienia czegoś, co wydaje się z pozoru inne i dziwne, spowoduje, że zaczniemy postrzegać to jako normalne.

Przewodnik

Wybór odpowiedniego przewodnika jest chyba najważniejszą sprawą, bowiem od niego zależy przetrwanie na obczyźnie. W Polsce są obecnie dostępne dwa przewodniki wydane w języku polskim (wyd. Pascal i Nelles Guides). Są one jednak adresowane do turystów korzystających ze zorganizowanych wyjazdów. Najlepszym przewodnikiem jest anglojęzyczne wydanie Lonely Planet, które zawiera ogrom bardzo szczegółowych informacji na temat podróżowania i zakwaterowania. Indywidualnym turystom polecam jedynie tę pozycję.

Plac Tian an men - 50. rocznica ChRL
Wiza

Do Chińskiej Republiki Ludowej można wjechać jedynie posiadając wizę, którą można otrzymać w Ambasadzie ChRL w Warszawie przy ul. Bonifraterskiej 1 (tel. 022/8313836). Ambasada jest czynna we środy i czwartki w godz. 9.00-11.30 oraz poniedziałki w godz. 13.00-15.30. Do uzyskania wizy turystycznej (L) jest potrzebne zdjęcie, paszport oraz bilet lotniczy. Jeszcze do lipca 2000 r. wizę można było uzyskać natychmiast po wpłaceniu 250 zł. Obecnie na wizę czeka się 2 dni, a opłata wynosi 150 zł. Typowa wiza turystyczna upoważnia do jednokrotnego przekroczenia granicy ChRL i jest ważna 2 lub 4 tygodnie od daty wjazdu do ChRL.

Podczas wypełniania druku wizowego w punkcie dotyczącym planu podróży nie trzeba podawać szczegółowego i prawdziwego planu. Można wymienić kilka najbardziej typowych miast. Jeśli ktoś planuje odwiedzić Tybet, to w żadnym wypadku nie można tej informacji podawać na druku wizowym, bo będzie to jednoznaczne z odmową wydania wizy.

 1 2 3 4 5 6 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Azja - relacja Chińczycy podpatrywani z roweru Warto się zorientować   Pozostałe...
Tego autora: W cieniu piramid Egipt Irlandia   Pozostałe...

Opracowanie: Waldemar Dzwolak
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-01-05