Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
W cieniu piramid
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Roznosiciel wody, okolice Luksoru
Prawie 3500 lat przed powstaniem państwa polskiego, 2600 lat przed początkiem budowy Muru Chińskiego, 2000 lat przed założeniem Rzymu, 1100 lat przed zbudowaniem Akropolu, w północnej części Afryki w dolinie rzeki Nil wznoszono budowle, które do dziś nie mają sobie równych. Piramidy i świątynie budowane ponad 4500 lat temu zachwycają swoim ogromem, genialnością konstrukcji i perfekcją wykonania.

Egipt - nawet brzmienie tego słowa ma w sobie coś magicznego, tajemnego i niewytłumaczalnego. Gorąco polecam podróż do źródeł, do miejsca, w którym już tak dawno wiedza i sztuka osiągnęły swój niebywały rozkwit, dając początek cywilizacji.

Dziś Egipt należy do państw rozwijających się, dlatego jego życie codzienne ma wiele cech charakterystycznych dla tych krajów. Ruch uliczny jest pozornie chaotyczny, a powszechnie używane klaksony i okrzyki powodują, że zgiełk uliczny dla niektórych staje się nie do zniesienia. Na każdym kroku można dostrzec ogromne kontrasty społeczne. Na ulicach, skwerach, kafeteriach itp. kwitnie życie towarzyskie. Instytucje państwowe (banki, poczty, dworce, sklepy) są niewyobrażalnie zbiurokratyzowane, a liczba urzędników bywa zdumiewająca. Najwspanialszym zjawiskiem w tego typu krajach są ich mieszkańcy, którzy swoją serdecznością, szczerością i otwartością zdają się potwierdzać swoje bytowanie ponad wszelkimi podziałami politycznymi i religijnymi. Gorąco zachęcam do odwiedzenia Egiptu - kraju Chamitów.

Wiza

Wybierając się do Egiptu należy pamiętać o wizie, którą można uzyskać w Ambasadzie Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie (ul. Rakowiecka 19, tel. 022/617 69 73). Za wizę płaci się 150 PLN i czeka się jeden dzień. Osobiście polecam inny, mniej "biurokratyczny" sposób uzyskania wizy. Mniej kłopotliwe i tańsze jest wykupienie wizy na lotnisku w Kairze. W tym celu po przylocie do Kairu w okienku wymiany walut należy kupić znaczki opłaty skarbowej za 15 USD, które następnie wkleja się do paszportu. Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków wizowych ani załączać zdjęcia, a wizę "wbija" do paszportu urzędnik celny. Zapewniam, że wbrew informacjom podawanym w ambasadzie w Warszawie, na lotnisku w Kairze nie ma żadnych problemów z uzyskaniem wizy.

Piramida Cheopsa, Giza
Waluta

Egipskim środkiem płatniczym jest funt egipski (LE, ŁE, LE), który dzieli się na 100 piastrów (pt). Funty egipskie można kupić na lotnisku oraz w bankach (1LE - ok. 1,2 PLN). Do Egiptu najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie, marki niemieckie lub franki francuskie. Przy wymianie wypełnia się druki wymiany walut, które należy zachować, aby przy wyjeździe z Egiptu bez problemów wymienić funty na walutę wymienialną.

Przyjazd i wyjazd

W okresie letnim istnieje bezpośrednie połączenie (PLL LOT) Warszawa-Kair. Zimą najlepiej polecieć liniami rumuńskimi (TAROM) z przesiadką w Bukareszcie. Cena biletu wynosi ok. 1700 PLN (British Airways - ok. 2400 PLN!), a obsługa jest zdecydowanie bardziej miła niż w Lufthansie lub British Airways.

Lotnisko w Kairze znajduje się ok. 14 km od centrum, do którego można się dostać minibusami (ok. 3 LE) lub taksówką (ok. 15 LE). W przypadku taksówki cenę należy uzgodnić wcześniej, po wejściu do samochodu, gdyż taksometry pełnią jedynie funkcję ozdobną. Większość taksówkarzy z okolic lotniska mówi dość dobrze po angielsku.

W drodze powrotnej należy sprawdzić, z którego terminalu odlatuje samolot (TAROM ma odloty z terminalu nr 1!), gdyż taksówkarz będzie z pewnością usiłował dotrzeć do terminalu międzynarodowego (nr 2).

 1 2 3 4 5 6 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Rafy St. John`s na Morzu Czerwonym Śladami Stasia i Nel Półwysep Synaj   Pozostałe...
Tego autora: Egipt Irlandia Z wizytą w kraju Hanów   Pozostałe...

Opracowanie: Waldemar Dzwolak
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-03-12