Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Hiszpania
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Czas: wyjazd z Polski 16 kwietnia, powrót - 4 maja. Środek lokomocji: fiat Seicento. Podróżujemy we dwójkę z żoną, licząc głównie na kempingi. Koszt wyjazdu 1100 euro, w tym benzyna około 270 euro, opłaty za autostrady (Francja i Hiszpania) - 190 euro, noclegi 350 euro, reszta na jedzenie i różne wstępy. Zabieramy zapas prowiantu w postaci gotowych dań i konserw.

Przejazd do Hiszpanii rozkładamy na 3 dni (z powrotem podobnie).

1 dzień: przejazd przez Polskę Ełk - Bolesławiec (około 700 km). Podróżując na zachód zwykle zatrzymujemy się w hotelu Prnjavor w Bolesławcu za miastem, przy drodze na Zgorzelec (130 zł łącznie ze śniadaniem, strzeżony parking).

2 dzień: Bolesławiec - Dommartin przed Bourg en Bresse (1173 km), nocleg w hotelu przy autostradzie za 41 euro.

3 dzień: Dommartin - Roses - Costa Brava (664 km).

Dolmen
Roses

Zatrzymujemy się na kempingu Joncar Mar (15 euro - zawsze podaję cenę za 2 osoby + namiot + samochód) 150 metrów od plaży. Wypełniony prawie do ostatniego miejsca, a dlatego, że inne kempingi w tej miejscowości są jeszcze nieczynne. Chcemy tu przeczekać święta Wielkanocne. Urzędy państwowe są pozamykane, ale czynne markety, restauracje, bary oraz księgarnia, w której natychmiast kupujemy mapę okolicy (7,85 euro) w skali 1:25000, a więc dobrą do wędrówek.

Roses to niewielkie miasto (około 10000 mieszkańców). Główny deptak, którym nawet teraz przewalają się tłumy turystów, ciągnie się wzdłuż czterokilometrowej plaży aż do kanału za Santa Margarita (dzielnica głównie hotelowa). Tylko nieliczni próbują się kąpać, ale woda jest jeszcze zbyt zimna. Nie przeszkadza to amatorom jazdy na skuterach wodnych lub na nartach wodnych, ciągniętych przez spadochron, użyty w charakterze latawca.

W starej części miasta jest do zwiedzania stara, średniowieczna cytadela. Zostały głównie mury, kościół Santa Maria, ruiny koszar i arsenału. Wstęp wolny. Na mokradłach w pobliżu Roses utworzono Parc Natural dels Aiguamolls de l'Emporda. Daleko mu jednak do naszych parków np. Biebrzańskiego. Część obszaru zamieniono w pastwiska, w pola uprawne, a nawet działki budowlane. Wędkarze wjeżdżają samochodami w sam środek parku.

Ciekawsza okazała się wycieczka w góry, szlakiem opisanym częściowo w internecie (www.rosenet.com/roses). Przez dzielnicę Els Grecs, carrer Pitagoras, carrer Homer, koło hotelu Greco, dochodzi się do oznakowanej ścieżki historycznej. Koło dwóch starych dębów korkowych i zabytkowej pinii jest dolmen (komora grzebalna) datowany na 3200 p.n.e. Dalej są inne dolmeny i menhiry, a znakowana ścieżka prowadzi coraz wyżej do Puig d'en Mares. Piękne widoki na zatokę Roses, wiejskie zagrody i góry, kolorowe od kwiatów o tej porze roku. Od Puig d'en Mares dochodzimy polną drogą do la Tomba del Generali i stąd dróżką, zaznaczoną na mapie, do Montjoi. Jest to mała miejscowość, kilka domów, sklep, jakiś ośrodek wypoczynkowy i 200 m plaży.

Można iść jeszcze dalej do Cap de Norfeu z wieżą obserwacyjną, ale my już wracamy do Roses szlakiem GR 92. Bardzo ładna trasa, cały czas wzdłuż urwistego, wysokiego (do 80 m) i skalistego brzegu. Po drodze jest przylądek Punta Falconera z dobrze zachowanymi stanowiskami dział na niedostępnym z morza urwisku (czy port Roses był taki ważny?). Mijamy dwie większe zatoki z pięknymi piaszczystymi plażami (l'Almadrawa i Canyelles Petites), obudowane licznymi willami. Tu już opalanie się idzie na całego, bo miejsca bardziej zaciszne. Ten szlak jest bardziej uczęszczany niż ścieżka przez góry.

 1 2 3 4 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Kanary Europa z biletem Interail Wulkaniczna Teneryfa   Pozostałe...
Tego autora: Z prądem Uły Słowacja i Czechy Norwegia i trochę Szwecji   Pozostałe...

Opracowanie: Henryk Kupiec
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2003-07-22