Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Sankt Petersburg
duchowa i kulturalna stolica Rosji ma już 300 lat

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Petersburg obchodził w tym roku 300-lecie swego istnienia. Jak na tak młode miasto ta prawie 5-milionowa metropolia może poszczycić się dziś nie tylko burzliwą historią, piękną architekturą czy oryginalnym rozplanowaniem, ale także pewną magią, której mogą jej tylko pozazdrościć inne rosyjskie miasta. Nie bez powodu Petersburg jest również uważany za duchową i kulturalną stolicę Rosji, przyciągając swoją specyficzną atmosferą. Wielu młodych ludzi marzy o podjęciu studiów w Petersburgu, tak samo jak u nas marzą o studiowaniu w Krakowie. Obchody 300-lecia urodzin miasta były wspaniałą okazją do jego wypromowania nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Niewiele osób wie, że na liście UNESCO Petersburg zajmuje 8 miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych świata. Petersburg nie jest w Polsce tak popularny jak choćby Paryż, Rzym, czy Wenecja, gdzie polskich turystów można spotkać niemal na każdym kroku. Przez cały czas naszego pobytu w Petersburgu (a w Polsce był to również długi majowy weekend) nie spotkaliśmy oprócz niewielkich grupek studentów żadnej polskiej wycieczki. Podróż do Petersburga może mieć więc posmak egzotyki, gdyż docierają tu tylko nieliczni nasi rodacy.

Podróż

Petersburg oddalony jest od Rzeszowa w linii prostej o około 1200 km. Jest to odległość spora, porównywalna z odległością, jaką trzeba pokonać, by dostać się do Stambułu. Wydaje się więc, że podróż będzie długa i męcząca. Należy wziąć jednak pod uwagę to, że w naszym przypadku przekraczamy jedynie dwie granice państwowe, do tego jedną w zasadzie tylko na mapie, pomiędzy Białorusią a Rosją - bez żadnej kontroli granicznej (przynajmniej jadąc pociągiem). Podróż przebiega więc gładko, bez konieczności długich postojów i odpraw granicznych. Koszty takiej wyprawy przy odpowiednim zaplanowaniu podróży i samego pobytu będą o wiele niższe niż podobne wyprawy na zachód Europy.

Kiedy jechać

Początek sezonu turystycznego rozpoczyna się w maju. Przełom kwietnia i maja jest z reguły zimny i temperatura często oscyluje wokół 5 stopni, co może być nie lada zaskoczeniem dla przybywających na długi weekend turystów z naszego kraju, którzy już zdążyli się przyzwyczaić do wysokich temperatur. Dlatego polecam podróż do Petersburga pod koniec maja lub nieco później, w czasie białych nocy, trwających od połowy czerwca do połowy lipca. Pod koniec maja trzeba się jednak liczyć z trudnościami w znalezieniu noclegu ze względu na uroczystości związane z urodzinami miasta.

Atrakcje Petersburga

Zabudowa starego miasta skupia się nad brzegami kanałów i rzek, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Petersburg ma jednak niewątpliwą przewagę nad podobnie położonymi miastami dzięki białym nocom, szczególnie intensywnym między połową czerwca a połową lipca. W okresie tym Petersburg nie zasypia, a ulice, okoliczne kawiarnie i puby pełne są turystów.

Obecnie miasto zajmuje ponad 40 wysp i wysepek. Mosty, niezbędne połączenia między wyspami, stanowią wielką ozdobę, zachwycając rzeźbami i kutymi z żelaza dekoracyjnymi elementami. Ich piękno najlepiej podziwiać spacerując wzdłuż brzegów lub z pokładu statku. Odpływają one z przystani w okolicach mostów wzdłuż Newskiego Prospektu. Turyści chętnie z nich korzystają, gdyż cena godzinnej wycieczki wynosi około 5 dolarów.

Petersburg szczyci się ponad 90 muzeami, z których wiele mieści się w pałacach i innych zabytkowych budowlach. Niektóre są znane na całym świecie, tak jak Ermitaż.

W samym Petersburgu koniecznie trzeba zobaczyć główną, prawie 5-kilometrową arterię - Newski Prospekt. Tutaj znajdują się wspaniałe zabytki, świątynie, sklepy, kawiarnie, kina. Przez cały rok ulica tętni życiem do późnego wieczora. Tu też znajduje się Kościół św. Katarzyny, w którym pochowany został ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski, zmarły w Petersburgu w 1798 r. Świątynia jest miejscem spotkań miejscowych Polaków. Jeżeli więc będziemy potrzebowali pomocy, zawsze możemy się zwrócić do osoby dyżurującej w Kościele, a spotkamy się z bardzo życzliwym przyjęciem.

Zwiedzając Petersburg nie można również pominąć petersburskich cerkwi, a zwłaszcza przepięknej Cerkwi Spas-na-Krowi, powstałej w miejscu zamachu na cara Aleksandra II, dokonanego przez Polaka, Ignacego Hryniewieckiego.

Ulice Petersburga nieustannie nasuwają turyście literackie i artystyczne skojarzenia. Tworzyli tu bowiem najwięksi rosyjscy pisarze, na czele z Gogolem, Puszkinem i Dostojewskim. Mieszkając przy Placu Siennym, staraliśmy się wczuć w jego dawny klimat - tu Fiodor Dostojewski umiejscowił akcję swego największego dzieła, "Zbrodni i kary". Obecnie po całkowitej renowacji znajduje się tu wykwintny plac otoczony restauracjami i sklepami. Dawną atmosferę można jednak odszukać, zapuszczając się w boczne uliczki i podwórza.

 1 2 3 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Autostopem przez Rosję Sankt Petersburg - miasto magiczne Relacja Mockba   Pozostałe...
Tych autorów: Czarnogóra - słońce, morze i góry Kilka rad o Bułgarii

Tekst: Andrzej Juda, Edyta Juda
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2003-10-03