Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Kilka rad o Bułgarii
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Jeszcze na studiach planowałem wyjazd do Bułgarii. Jednak dopiero w tym roku udało się nam wyjechać tam na miesiąc. Poniżej przedstawiam garść przydatnych informacji.

Skrótowy opis podróży

Tokaj (24 godz.), Mamaia (3 dni), Złote Piaski (1 godz. i wystarczy), Warna (z samochodu), Obzor (wspominany z sentymentem - 7 dni), Neseber (3 dni), Burgas (4 godz.), Stambuł (na zwiedzenie centrum wystarczy 3 dni), Płowdiw (6 godz.), koleją z Semtemwri do Bańska (5 godz.), Bańsko (4 dni), Mełnik (3 dni), Rilski Monaster (2 godz.), Borowiec (1 noc), Sofia (kilka godzin), nieszczęsna Koprisznica (1 noc i kilka godzin na dworcu kolejowym), powrót przez Ruse (3 godz. oczekiwania na stopa przez granicę), z Giurgiu do Bukaresztu autobusem, Bukareszt (pół dnia na dworcu), Suczawa (1 godz.), Czerniowce (5 godz.), Lwów (15 min), Rzeszów.

Kiedy jechać?

Polecamy wrzesień. Jest już taniej, bo po sezonie (chociaż w przewodnikach różnie ten sezon liczą), mniej ludzi, około 25 stopni (ale pogody nie da się zamówić), ciepłe morze.


Prawda o Bułgarii

Niech nikt broń Boże nie myśli, że w Bułgarii jest podobnie jak w Polsce. Niech nikt również nie myśli, że jest lepiej niż w Rumunii czy na Ukrainie. Kraj jest niemiłosiernie zdewastowany, co widać na każdym kroku. Rozlatujące się samochody typu moskwicz, trabant, duży fiat, wozy ciągnięte przez woły lub osiołki, dziury w drogach, rozsypujące się domy - to normalny widok. Wiele mówi już średnia zarobków: 60-100 dolarów.

Jeśli chodzi o kurs, 1 lewa to mniej więcej 2 zł (2002 r.)

Kwatery

Jak zwykle, najpierw trzeba się zorientować w kilku miejscach. Naprawdę można znaleźć przyzwoitą kwaterę (z łazienką) i za 5 lewów, np. w Bańsku: Pensjonat Keramika, ul. N. Rilski 2a, e-mail: kostadin_d@abv.bg, właścicielka handluje na dużym placu w centrum.

Nie należy się zrażać tym, co mówią na temat cen kwater miejscowi lub jak reagują na nasze propozycje. Po sezonie tym bardziej warto się targować. Poniżej ceny 5 lewów nie ma co szukać i się wygłupiać. W Neseberze płaciliśmy już po 6 lewów za pokój. Do tego łazienka na korytarzu i mieszkanie w bloku. Na nowym mieście w Neseberze można jednak znaleźć pokój z łazienką, tarasem i z widokiem na morze za 7 lewów.

Szczególnie polecamy pensjonat "Morska Perła", położony przy samej plaży w Obzorze. Spaliśmy w przytulnym pokoiku z dużym tarasem z widokiem na morze. Mieliśmy do dyspozycji własną lodówkę. Czajnik i żelazko do wspólnego użytku na korytarzu. Wszystko to za 7 lewów od osoby. Adres: ul. Czernomorska 36, tel.055043082, Pani Ludmiła.

W Koprysznicy udało się nam wytargować nocleg za 8 lewów od osoby. Warunki były bardzo dobre. Koprysznica jest bardzo droga. Nocleg za 8 lewów uzyskaliśmy w drodze wyjątku. Niektóre miejscowości są zabójczo drogie jak na Bułgarię, np. Borowiec, z którego trzeba się jak najszybciej ulotnić.

Na granicy przy wjeździe do Bułgarii dostajemy kartę statystyczną. Należy ją podbijać tam, gdzie nocujemy. Jeżeli w hotelu nie ma pieczątki, to należy poprosić o wpisanie adresu na karcie statystycznej, złożenie podpisu oraz opisanie, od kiedy do kiedy tam będziemy przebywać.

 1 2 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: 8 dni objazd + 8 dni wypoczynek Przewodnik Tarnów-Przemyśl-Suczawa-Bukareszt-Stambuł-Tbilisi Rumuńskie góry, bułgarskie plaże...   Pozostałe...
Tych autorów: Czarnogóra - słońce, morze i góry Sankt Petersburg
duchowa i kulturalna stolica Rosji ma już 300 lat

Tekst: Andrzej Juda
Zdjęcia: Edyta Juda
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2003-06-16