Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Czarnogóra - słońce, morze i góry
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Powierzchnia Czarnogóry jest niewielka, można ją porównać do wielkości województwa podkarpackiego, jednak skupia w sobie wiele cech, jakich mógłby pozazdrościć jej niejeden duży kraj. Góry zajmują niemal całą powierzchnię republiki z wyjątkiem wybrzeża Adriatyku oraz Doliny Zety, gdzie znajduje się stolica Czarnogóry - Podgorica.

O atrakcyjności Czarnogóry decydują liczne bogactwa natury oraz zabytki, z których niektóre wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Warto podkreślić, że Żabljak w Durmitorze to najwyżej położone miasto w Europie, największa liczba opadów na Starym Kontynencie jest w paśmie Orjen, najgłębszy kanion Europy to kanion Tary, jedyny fiord w południowej Europie - Boka Tokorska. To wszystko znajdziemy w Czarnogórze.

Dla turystów ceniących ciepłe wody Adriatyku duże znaczenie może mieć to, że Czarnogóra jest tańsza niż np. Chorwacja. Niższe są przede wszystkim ceny noclegów, a to zwykle one obciążają budżet podróży. Ceny żywności są nieco wyższe niż w Polsce, a to głównie za sprawą wprowadzenia euro, które jest oficjalną walutą kraju.

Jadąc do Czarnogóry samochodem warto przejechać przez Bośnię i Hercegowinę (dla zobaczenia Sarajewa i Medjugorie oraz kanionu rzeki Naretwy), Chorwację (by zwiedzić Dubrownik), a w drodze powrotnej - Serbię.

Pobyt w Czarnogórze polecamy zacząć od Boki Kotorskiej - wcześniej wspomnianego fiordu. Na jego brzegach położone są liczne zabytkowe miasteczka. Można tu wspomnieć o Perast czy Kotor - najlepiej zachowanym na terenie Czarnogóry i Serbii mieście z zabudową średniowieczną. Po drodze można zobaczyć stare miasto w Budwie, rajską wyspę Sveti Stefan (wstęp 5 euro) oraz zabytkową miejscowość Stary Bar.

Jako miejsce pobytu nad morzem dobrze wybrać Ulcinj, zakątek położony tuż przy granicy z Albanią. Jest to najtańszy wariant pobytu w Czarnogórze zabarwiony dodatkowo nutą egzotyki. Sam Ulcinj i jego okolice zamieszkuje mniejszość albańska, co powoduje, że często spotykamy tam minarety. Serbowie raczej unikają wypoczynku w Ulcinje, więc nawet w sezonie łatwo znaleźć nocleg w granicach 4-6 euro (stawka z sierpnia 2003 roku) Oprócz atrakcyjnych cen czeka na nas także pięknie położona starówka oraz 12 kilometrowa piaszczysta plaża ciągnąca się do granicy z Albanią. Niektórzy mogą być jedynie rozczarowani kolorem piasku, który jest szary i drobny.

Życie nocne w Ulcinje jest naprawdę ciekawe, co sprawia, że centrum jest zawsze pełne turystów.

Na północ od Ulcinj położone jest Jezioro Szkoderskie, które warto zobaczyć. Aby tam dojechać, musimy pokonać wiele zakrętów nie przekraczając 30-40 km/h, jednak zmęczenie podróżą zrekompensuje nam przyroda, zabytki i przepiękne widoki.

Ciekawym miejscem jest wysoko położony monaster Ostrog, rewelacyjnie wkomponowany w pionową skałę. Jednak gdy nie dysponujemy dodatkowymi godzinami wolnego czasu, można pominąć ten zakątek.

Następnym etapem podróży mogą być góry. Proponujemy zwiedzanie masywu Durmitoru położonego w północno-zachodniej części Czarnogóry przy granicy z Bośnią. Warto dodać, iż masyw ten jest rezerwatem biosfery UNESCO. Po drodze mijamy interesujący kanion rzeki Moracy, który stanowi odczuwalną różnicę pomiędzy przyrodą śródziemnomorską a tą, którą możemy spotkać nawet w naszych Karpatach. Po pewnym czasie wjeżdżamy w strefę Biogradzkiego Parku Narodowego. Następnie przez kanion rzeki Tary docieramy do Żabljaka. Miasteczko nie jest szczególnie ciekawym miejscem, ale pełni w Czarnogórze rolę polskiego Zakopanego. Żabljak to najwyżej położone miasto w dawnej Jugosławi (1450 m n.p.m.). Ceny noclegów w 2003 roku wahały się pomiędzy 5-6 euro od osoby. Warto zatrzymać się u podmiejskich gospodarzy, kilku z nich prowadzi przed domami kempingi. Z miasteczka roztacza się piękny widok na góry z monumentalnym masywem Medjed na pierwszym planie. To właśnie Żabljak jest punktem, z którego można dokonywać wielu wspaniałych eskapad po okolicznych górach. Nie wolno zapomnieć o zabraniu ze sobą wody, ponieważ na pewnej wysokości, w wyniku zjawisk krasowych, wody już nie spotkamy. Silnych wrażeń dostarcza całodniowa wyprawa na Bobotov Kuk - najwyższy szczyt Durmitoru (2523 m n.p.m.). W promieniu kilku kilometrów od niego 18 szczytów przekracza 2300 m n.p.m., więc roztaczająca się panorama jest niezapomnianym widokiem. Niestety, tylko doświadczeni turyści mogą liczyć na powrót tego samego dnia do Żabljaka. Radzimy wziąć ze sobą namiot i mimo, iż to oficjalnie zabronione, rozbić się w górach (zawsze można powiedzieć, że zastała nas noc). W czasie wyprawy w góry nie należy zbytnio sugerować się długością marszu podanego na tabliczkach. Przeważnie czas ten jest sporo zawyżony. Trzeba zawsze dodać co najmniej 1/3 czasu przejścia.

 1 2 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze Jugosłowiańskie krainy Czarnogóra - praktyczne wskazówki
Tych autorów: Sankt Petersburg
duchowa i kulturalna stolica Rosji ma już 300 lat
Kilka rad o Bułgarii

Tekst: Andrzej Juda, Edyta Juda
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2005-02-07