Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Rzym - pożegnanie chrześcijańskiego tysiąclecia
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

"Już wiem, jak chcę zostać pochowany" - powiedział Joachim w Rzymie. - "Jak Cezar - w złotej urnie na szczycie dwudziestometrowego obelisku". Obelisk, który Joachima tak zainspirował, stoi na Placu Świętego Piotra. Cesarz Kaligula sprowadził go z Egiptu i kazał ustawić w cyrku. Obelisk stał tam 1500 lat, a potem na rozkaz papieża Sykstusa V ustawiony został przed Bazyliką Św. Piotra. Urnę z prochami Cezara przeniesiono do muzeum.

Obeliski są w ogóle najstarszymi budowlami Rzymu. Przed naszą erą stały paręset lub parę tysięcy lat w Egipcie. Rzymianie rabowali je i przewozili przez Morze Śródziemne. Teraz na jego dnie spoczywa pewnie wiele takich obelisków. Ustawiano je dla uczczenia kolejnych władców imperium. A potem władcy chrześcijańscy przejmowali je w spadku, dla uczczenia samych siebie.

Przez 800 lat przed naszą erą i 500 lat naszej ery, to znaczy przez 1300 lat, miasto Rzym liczyło milion mieszkańców. Po rozpadzie imperium, najazdach plemion germańskich i pożarach Rzym podupadł i przez następne paręset lat zamieszkiwało go tylko 15 tysięcy ludzi. Potem, wraz ze wzrostem znaczenia papiestwa, przybywało też i mieszkańców, którzy budowali nowe ulice, domy, budynki użyteczności publicznej i kościoły. Korzystali przy tym z materiałów, których w mieście było pełno: w świątyniach, termach, cyrkach, teatrach i domach mieszkalnych. Z rozebranych cegieł, płyt marmurowych, ozdób, budowano nowe domy. Dziś więc w antycznej dzielnicy rządowej Forum Romanum oglądać można tylko resztki ruin, których nie zdążono wykorzystać. W całym mieście napotyka się ciągle na ruiny budowli, stojące trochę "bez sensu" między zwykłymi domami.

Typowa średniowieczna zabudowa w Rzymie
Na szczęście część budowli z czasów rzymskich uchowała się - a to z powodu wygodnictwa ludzi. Łatwiej jest bowiem wybudować dom na istniejących już fundamentach, niż budować go od początku.

A co powiedzieć, gdy "fundamenty" mają wysokość dwóch pięter?! Tak pomyślały w średniowieczu rodziny Fabi, Savelli i Orsini - i rozpoczęły budowę jakby od trzeciego piętra, "na wierzchu" teatru Marcellusa. Przez to ich dom stał się bezpieczną twierdzą obronną i ostał się do naszych czasów.

Kościół Santa Maria degli Angeli
Kościół Santa Maria degli Angeli znajduje się w antycznym tepidarium - części term, przeznaczonej do pluskania się w letniej wodzie. Na pierwszy rzut oka kościół ten wydaje się bardzo "nowoczesny" i nasuwa przypuszczenie, że powstał w XX wieku. Ale nie - to Michał Anioł zaprojektował go już w XVI wieku!

Piramida Cestiusa
A oto piramida Cestiusa. Zbudował on ją sobie jako grobowiec w 12 r. przed naszą erą. Praktycznie myślący budowniczowie murów miejskich wykorzystali stojącą tu piramidę i włączyli ją do murów, oszczędzając w ten sposób parę metrów sześciennych cegieł. Innych przykładów takiego "recyclingu" jest wiele.

 1 2 3 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Sycylia Listopadowa Wenecja Europa z biletem Interail   Pozostałe...
Tej autorki: Afryka dla początkujących - Północna Tanzania i Zanzibar 2005 Haga i Rotterdam Kraków dla cudzoziemców   Pozostałe...

Opracowanie: Elżbieta Simon
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-06-09