Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Państwo Środka od środka
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku


Wstęp

Podróżując tysiące kilometrów od domu, pracy, szkoły nabrałem sporego dystansu do tego, co robiłem dotychczas. Dystansu do pracy zawodowej, do edukacji, tzw. życia i paru innych zasadniczych rzeczy. Wszystkim podróżującym życzę takich samych wrażeń. Ale to tak na marginesie.

Tekst, który właśnie czytasz, zawiera kilka przydatnych informacji dla wybierających się do Chin.

Znajdziesz tu sporo pożytecznych informacji, które musisz uzupełnić lekturą przewodników (nie było sensu przepisywać przewodnika) i innych źródeł. Nie ma tu żadnych zdjęć. Pamiętam, jak mnie pasjonowało oglądanie wszystkich ludzi na tle Muru i innych atrakcji turystycznych... Podałem za to na końcu adresy stron, gdzie są m.in. zdjęcia. Wystarczająco dobre, żeby ich nie powielać...

Na końcu podałem swój adres. Możesz pytać o wszystko, co ma związek z Chinami i podróżowaniem w ogóle. Owocnej lektury!

Chiny u progu roku smoka

Wyprawa do Chin nie jest na pierwszym miejscu w rankingach popularności biur podróży nad Wisłą. Wyjazd jest dość drogi jak na polskie warunki. Oferta biur podróży ogranicza się do kilku najbardziej popularnych miejsc, obleganych przez turystów. Nie ma to, niestety, żadnego związku z Chinami.

Wracając z Pekinu spotkaliśmy grupkę Polaków, których pobyt w Chinach ograniczał się do czterech dni w Pekinie...

Kogoś, kto ułożył taki program, powinno ukarać się kilkuletnim więzieniem. Dlatego zapewne Polacy - czy też w ogóle obcokrajowcy - mają zdecydowanie fałszywy obraz Chin. Propaganda antychińska jest tak samo skuteczna jak komunistyczna. Przez Mur Chiński przedostaje się na zewnątrz dokładnie tyle, ile władze chcą, żeby się przedostało. Ostatnie lata przybliżyły Chiny do reszty świata, coraz popularniejszy jest Internet i inne wytwory zachodniej cywilizacji.

Więc jakie Chiny są naprawdę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w kilku zdaniach. Państwo Środka jest bardzo zróżnicowane. Wielkie miasta nie różnią się zbytnio od europejskich stolic. Stare Chiny można dziś znaleźć tylko na prowincji. Dane statystyczne dot. tego kraju (pomijając kwestię ich wiarygodności) są niejasne i niewiele można na ich podstawie powiedzieć. Trudno mówić o średniej pensji, średnim standardzie życia. Jeżeli nawet dowiemy się, że średnia pensja wynosi ok. 100 USD, to nie będzie to informacja wiele wnosząca. Zupełnie inaczej wygląda życie w Pekinie i wielkich miastach (Szanghaju, Kantonie, Hongkongu), a zupełnie inaczej na prowincji, na którą zachodnie inwestycje jeszcze długo nie dotrą.

Chiny są ogromnym rynkiem zbytu. To karta przetargowa w rokowaniach z zachodnimi koncernami. Sytuacja Chińczyków z roku na rok staje się coraz lepsza. Siła nabywcza pieniądza jest dość duża, w Chinach nie ma inflacji, partia komunistyczna powoli wprowadza reformy gospodarcze. Jak grzyby po deszczu powstają małe firemki (np. warsztaty naprawy rowerów), sklepiki i inne. Młodzi Chińczycy rozumieją, że ich jedyną szansą na nawiązanie kontaktu z zachodem jest nauka angielskiego - prawie z każdym chińskim studentem można było zamienić kilka słów po angielsku. Niektórzy Chińczycy wyjeżdżają na zachodnie stypendia, zdobywają pracę w zachodnich firmach.

 1 2 3 4 5 6 7 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Azja - relacja Chińczycy podpatrywani z roweru Warto się zorientować   Pozostałe...

Opracowanie: Mirosław Grodzki
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2000-10-15