Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Pod syberyjskim słońcem
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Nad Bajkałem warto spróbować omula. Najlepiej uczynić to w Listwiance lub Chużyrze, gdzie można skosztować pysznych, wędzonych i co najważniejsze świeżych - już za 15 rubli.

Narodowe danie buriackie to pozy - coś w rodzaju pikantnego mięsa w cieście. Rzecz bardzo smakowita, tania (25 rubli), a że to mięso to zaspokaja głód na dłużej.

Noclegi

Prawie cały czas spaliśmy pod namiotami. W Ułan-Ude nocowaliśmy w hotelu "Złoty Kłos" przy ul. Swierdłowa tuż obok bazaru. Było nas siedmiu, pięć osób zapłaciło po 120 rubli, natomiast dwie pozostałe dogadały się z recepcjonistką, że już o 5 wychodzą i prześpią się na ziemi, a z tego co wiem, i to spali na łóżkach, także kombinowanie wskazane. Dzięki temu odpadł problem registracji, jako że poprosiliśmy panią o wbicie nam jej na okres naszego całego pobytu.

Odradzam zdecydowanie liczyć na nocleg w Domu Towarzystwa Kultury Polskiej. To zapuszczony budynek i nikogo pod wskazanym adresem nie zastaliśmy. Spanie gdzieś na dziko w tym miejscu też nie wydaje się najlepszą opcją. Plątają się tam pijani ludzie, znajomą ekipę zaatakowała grupa tęgich Rosjan z drągami.

Radzę również uważać podczas noclegu w Sliudiance. Najbezpieczniej oddalić się od plaży przy centrum, gdzie przewija się sporo podejrzanych typów z pobliskiej dyskoteki pod gołym niebem i rozbić namiot nieco dalej. Dogodne warunki do spania zastaniemy też na samym dworcu w poczekalni - jest cicho i spokojnie.

Nasz samolot startował z Irkucka w godzinach rannych, dlatego na lotnisku zjawiliśmy się już wieczorem dnia poprzedniego. Poczekalnia to idealne miejsce dla nocnego odpoczynku. Wygodne sofy i całkowity spokój pozwoliły nam przespać noc w zupełnie komfortowych warunkach. To dobry wariant dla tych, którzy nie chcą płacić za hotel. Lotnisko znajduje się w samym mieście, nie jak to zwykle bywa w polu. Z kolei noc na dworcu kolejowym w Irkucku nie należy do przyjemności - cały czas sporo ludzi, co chwilę zmywają podłogę, nie da się spać.

Telefon, internet

Znalezienie kafejki internetowej w Moskwie graniczy z cudem. Jedyna jaką spotkałem (!) znajdowała się w budynku Dworca Jarosławskiego.

W Irkucku polecam internet na ul. Suche Batora przy ul. Marksa, w której wszystko działa bez zastrzeżeń i jest dużo tańsza w porównaniu z tą na Lenina 19 (60 rubli/h).

W Sliudiance z internetu nie skorzystamy.

W Ułan-Ude kafejka znajduje się przy poczcie głównej na rynku (35 rubli/h), można tam też skserować dokumenty, jeśli ktoś jeszcze do tej pory tego nie zrobił.

Można zatelefonować z Moskwy, Irkucka, Ułan-Ude, Sliudianki. Rozmowa ze Sliudianki kosztuje np. 17.6 rubli/min (przy dworcu autobusowym), z tym że minimalny czas rozmowy wynosi 3 minuty.

Telefonia komórkowa

Komórki w sieci Era, Heyah, Plus padły za Krasnojarskiem. Zasięg w okolicach Irkucka, Ułan-Ude mieli jedynie posiadacze komórek w sieci Idea.

Pogoda

Cały czas towarzyszyły nam doskonałe warunki atmosferyczne. Deszcz padał w zasadzie jedynie przelotnie w Sajanach. Dniem temperatura dochodziła momentami do trzydziestu kilku stopni, w nocy zaś często spadała do niemalże zera. Ostatniego dnia w Sajanach było zupełnie biało - spadło sporo śniegu. Trzeba być przygotowanym na duże wahania temperatur. Zaraz po zachodzie słońca zakładaliśmy na siebie kurtki, czapki, rękawiczki...

Sprzęt turystyczny

Na ul. Marksa 12 w Irkucku znajduje się sklep turystyczny, któremu zaopatrzenia może pozazdrościć niejeden sklep tego typu w Polsce. Mała butla gazu karimmora - 150 rubli.


Do początku

Poprzednia strona
 1 2 3 4 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Azja - relacja Autostopem przez Rosję Bajkał i okolice   Pozostałe...
Tego autora: 8 dni objazd + 8 dni wypoczynek W maju u Hucułów

Tekst: Andrzej Muszyński
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2005-07-18