Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Pod syberyjskim słońcem
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Jeśli chodzi o autobusy, za które zapłacimy tyle samo ile za marszrutki, to od miejscowych udało mi się dowiedzieć, że autobus z Mondów do Sliudianki jeżdżą jedynie w środy i niedziele. Mogę potwierdzić, że faktycznie w środę około 17.30, niedaleko za Mondami w stronę Orlika widziałem autobus jadący z Orlika do Ułan-Ude. O 12.30 codziennie odjeżdża prywatny przewóz do Mondów ze Sliudianki (pytałem osobiście kierowcy).

Trasa na Munku Sardyk zaczyna się na moście na Białym Irkucie oddalonym o 20 km od Mondów. Odległość tę można pokonać pieszo lub złapać stopa. Z powrotem wracaliśmy stopem złapanym już na moście. Miłe małżeństwo zawiozło nas do miejscowości Kyren, skąd o 11.00 odjeżdża autobus do Sliudianki. Za osobę plus plecak do Kułtuka płaci się 100 rubli.

W góry Chamar-Daban najlepiej dostać się autobusem lub marszrutką z dworca autobusowego w Sliudiance. Autobus relacji Sliudianka-Kułtuk odjeżdża o 8.15 w górę miasta. My wysiadamy, a autobus zrobi pętlę zajeżdżając raz jeszcze raz na dworzec i jedzie do Kułtuka.

W Sliudiacei warto wsiąść do kolei krugbajkalskiej jadącej do Portu Bajkał około 6 godzin (30 rubli) nad samym brzegiem Bajkału, dając okazję do podziwiania malowniczych widoków.

Z Portu Bajkał do Listwianki można jedynie przepłynąć, ze względu na brak jakiegokolwiek mostu. Transport, prócz promów, oferują mieszkańcy posiadający motorówki. My wytargowaliśmy 150 rubli za 3 osoby.

Marszrutki Listwianka - Irkuck:
11.30, 13.30, 17.30.
Godziny odjazdów autobusów:
7.30, 11.00, 16.45, 18.00 (60 rubli).

Marszrutki Irkuck - Listwianka:
9.30, 11.30, 15.30, 17.00.
Od 4.VI.2004 r. Uruchomiono linię Angarsk - Irkuck - Listwianka:
8.30, 9.50, 11.50.

Listwianka - Irkuck - Angarsk:
18.30, 20.30, 21.40.

Jak dostać się z Irkucka na Olchon?

Standardowo - autobusem lub marszrutką. Autobusy odjeżdżają o 8.10 i o 10.00, z tym że może być problem z biletami. Cena biletu do Chużyru - 300 rubli.

My jechaliśmy z parą Austriaków do promu za 270 rubli/os prywatnym busem. Promy (bez opłat, około 30 min) pływają często do późnych godzin wieczornych, nie tak jak napisano na rozkładzie. Tu zaczęliśmy naszą wędrówkę do Chużyru.

Chużyr - Irkuck

O godz. 10.00 odjeżdża marszrutka nr 507. Cena: 300 rubli + 50 rubli z bagaż. My postanowiliśmy pokonać tę trasę stopem, co nam się szczęśliwie udało. Do miejscowości Jelancy jechaliśmy na przyczepie ciężarówki, dalej zabrało nas małżeństwo z Nowosybirska. Rzuciliśmy po symboliczne 40 rubli na benzynę.

Z Irkucka do Moskwy wracaliśmy samolotem. Najtańsze przeloty oferuje Transaero (135$), Aeroflot jest najdroższy - 200$. Na lot z Transaero nie było biletów już na miesiąc przed startem, dlatego wybraliśmy Syberian Aerlines - 180$. Bilety kupiliśmy w Moskwie bezpośrednio w biurze Syberian Airlines. Nic nie wyszło z kupna biletu w Brześciu, gdzie w biurze podróży Alantan Tur (ul. Maszerowa 67, tel. 0-162-25-80-60) poinformowano nas, że kupno biletu za pośrednictwem tej agencji jest dość trudną i długotrwałą operacją. Ale można próbować. Lot trwał prawie 6 godzin, w komfortowych warunkach i do tego z dobrym, obfitym posiłkiem. Po wylądowaniu na lotnisku Domododiewo, od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych, z dużą częstotliwością dla pasażerów z biletami kursują pociągi do centrum do stacji Pawielieckaja (bezpłatnie)

Z Moskwy do Brześcia jechaliśmy wagonem "obszczyj" za 470 rubli. Najlepiej zająć sobie miejsce sporo wcześniej i położyć plecak na łóżku nad naszym miejscem siedzącym, dzięki czemu mamy szansę na przespanie, a nie przesiedzenie nocy.

Wyżywienie

Przygotowani na długi pobyt w syberyjskich górach na wyprawę zabraliśmy z Polski dużo produktów takich jak ryż, makaron, kasze, sosy, słodycze, mleko w proszku, suchary, konserwy, kabanosy, sery itd. Na miejscu tj. w Moskwie, Irkucku, Ułan-Ude, Slidiance nie ma najmniejszych problemów z uzupełnieniem zapasów, gdzie znajdziemy dobrze zaopatrzone supermarkety. Sklepy odnajdziemy także w Chużyrze, Mondach, Kyrenie i innych miejscowościach. Pierwotna dzikość i charakter syberyjskich wsi, przynajmniej w tym dość turystycznym regionie powoli odchodzi w przeszłość. W Rosji bardzo drogie i niesmaczne są kiełbasy. Konserwy i zupki chińskie również nie są pierwszej jakości. Polecam zakupy w supermarkecie na Marksa niedaleko skrzyżowania z ul. Lenina.

W czasie podróży transsybirem miejscowe babuszki sprzedają na stacjach smaczne i tanie posiłki (patrz przykładowe ceny).

W drodze na Pik Czerskiego można się zaopatrzyć w chleb i inne podstawowe produkty w przydrożnych gostinicach. Podczas naszego pobytu budowano małe schronisko o charakterze kawiarni.


Do początku

Poprzednia strona
 1 2 3 4 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Azja - relacja Autostopem przez Rosję Bajkał i okolice   Pozostałe...
Tego autora: 8 dni objazd + 8 dni wypoczynek W maju u Hucułów

Tekst: Andrzej Muszyński
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2005-07-18