Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Monachium dla tych, którzy nie lubią latem zwiedzać miast
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Po wakacjach słyszy się często: "Mieliśmy zamiar po drodze zwiedzić to miasto, ale był taki upał, że nie chciało się nam wjeżdżać w rozgrzane mury..." Ja właśnie wróciłam z Monachium, gdzie podobny dylemat miałam w rekordowo upalny czerwcowy dzień. Pomyślałam, że przyjemnie byłoby spędzić parę godzin w Parku Nimf - i teraz chciałabym to polecić wszystkim przejeżdzającym przez południowe Niemcy.

Nymphenburg to właściwie nie tylko park, ale ogromny zespół pałacowo-parkowy. Łatwo tam dojechać. Park leży na zachodnich obrzeżach Monachium. Dojazd prosto z autostrady, z dworca kolejowego tramwajami 16 i 17. Wstęp do parku jest bezpłatny.

Główny pałac pochodzi z roku 1664, kiedy to książę Ferdynand Maria podarował go swojej żonie z okazji urodzenia następcy. W ciągu 10-letniego małżeństwa rodziły się wprawdzie dziewczynki, ale dopiero narodziny synka Maksymiliana Emanuela uszczęśliwiło ojca. Żona otrzymała letni pałacyk poza murami miasta, a święty Kajetan - kościół Theatinerkirche w centrum miasta. Ten świętowany syn, Maksymilian Emanuel, wyrósł na ambitnego księcia, marzącego o koronie cesarskiej. W roku 1688 zdobył Belgrad i nazywany był "pogromcą Turków". Jego drugą żoną była córka króla Jana III Sobieskiego, Teresa Kunegunda. Naliczyłam trzy jej portrety w różnych pomieszczeniach pałacu. Na każdym wygląda inaczej - jakby portretowano nie tę samą osobę. (Muszę zapytać jakiegoś historyka, jak to możliwe...) Losy polityczne Maksymiliana były burzliwie, wiele lat spędził na wygnaniu, a po powrocie do Monachium zajął się rozbudową pałacu Nymphenburg.

Centralną część pałacu stanowiła "Kamienna" sala balowa. W prawym skrzydle mieściły się sale audiencyjne i pokoje prywatne pani. Lewe skrzydło przeznaczone było dla pana domu. Dzieci mieszkały na pierwszym piętrze.

Za czasów Maksymiliana powstały też pałacyki w lesie: pagoda, pustelnia świętej Magdaleny - w kształcie ruiny, i pałacyk - łaźnia (Badehaus, 1718). Ten pałacyk był pierwszą krytą pływalnią w Europie z podgrzewaną wodą. Obok pływalni, wykładanej marmurami, znajduje się prześliczny rokokowy salon, otoczony gabinetami w stylu chińskim. W gabinetach chińskie meble i tapety w dziwnych dla mego oka kompozycjach kolorystycznych, na przykład różowo-turkusowych.

Pałacyk położony jest malowniczo nad brzegiem jeziora i wyobrażałam sobie, że po kąpieli towarzystwo przechadzało się nad jego brzegami. Stażnik muzealny powiedział mi, że w tych czasach jeziora nie było. Dopiero 30 lat później doprowadzono z pobliskiej rzeki wodę i utworzono sztuczne jezioro. W tym czasie założono też park w stylu francuskim: symetryczne kanały, baseny, fontanny i kaskady tworzą układy geometryczne z trawnikami, przyciętymi drzewami i rzeźbami z bukszpanu. Park ciągle jeszcze wygląda jak na obrazach Canaletta.

W tym czasie zbudowano też pałacyk dla księżnej Amalii (Amalienburg, 1734). Księżna Amalia odbiegała od ideału kobiecego swoich czasów: nie malowała się, nie stroiła, mówiono o niej, że woli towarzystwo psów niż dam dworu. Na dachu pałacyku zbudowano dla niej stanowisko strzeleckie, z którego strzelała do zwierzyny. Jej małżeństwo było dramatyczne - ze scenami kłótni i pojednań. W jednej z sal wiszą portrety jej i męża w strojach myśliwskich.

Główna, "Lustrzana" sala balowa jest rokokowa, lekka, jasnoniebiesko-srebrna. Światło wpada przez wielkie okna. Srebrna sztukateria na suficie i ścianach jest prawie trójwymiarowa: amorki wyciągają nagle nogi z sufitu, ze ścian wystaje broń myśliwska i zwieszają się srebrne sieci. Srebrne dekoracje oznaczały, że jest to pałacyk prywatny, do spotkań z przyjaciółmi - w odróżnieniu od bardziej oficjalnych okazji w złotych salach głównego pałacu Nymphenburg. Inne pomieszczenia są w kolorach bladoniebieskim, szarym, bladoróżowym.

 1 2 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Katedra w Kolonii Manufaktura porcelany w Miśni Czekoladowe muzeum w Kolonii   Pozostałe...
Tej autorki: Afryka dla początkujących - Północna Tanzania i Zanzibar 2005 Haga i Rotterdam Kraków dla cudzoziemców   Pozostałe...

Opracowanie: Elżbieta Simon
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-06-22