Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Azory
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

"Wyż azorski" wprawia człowieka w dobry humor, bo oznacza piękną pogodę i błękitne niebo. Mnie kojarzy się też z Wyspami Azorskimi, od którego ten wziął nazwę.

Wyspy leżą w środku Oceanu Atlantyckiego, 4000 km od Frankfurtu. Z Frankfurtu leci się tam cztery godziny, z przesiadką w Lizbonie.

Sam archipelag składa się z dziewięciu wysp, odkrytych w XV wieku przez Portugalczyków. Chociaż od stolicy, Lizbony, dzieli je aż 1500 km, to odgrywają ważną rolę jako prowincja autonomiczna i baza wojskowa (na wyspie Terceira). Wyspy Azorskie, wbrew pozorom, leżą w dużej odległości od siebie (100-500 km), tak więc odwiedziliśmy tylko jedną z nich, główną wyspę, Sao Miguel. Ma ona 60 km długości i 14 km szerokości. Jest pagórkowata, na wschodzie i zachodzie ma dwa pasma górskie (od 800 do 1100 m n.p.m.). Bardzo zielona. Przypomina Tatry, z pasącymi się na halach czarno-białymi krowami. Ze względu na przepływający obok Golfsztrom ma cały rok łagodny klimat, wiosną i latem 18-21 stopni C, zimą 16 stopni. Bogata subtropikalna roślinność: palmy, banany, kaktusy, trzykrotki, fikusy, rododendrony, a równocześnie dęby, świerki, róże i nasturcje... Pachnie olejkami eterycznymi i morzem...

I - po prawdzie - w miastach pachnie przede wszystkim ropą, bo większość autobusów i prywatnych samochodów jeździ na ropę...

Azory są, mimo swojej idylliczności, gęsto zaludnione: 230 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa, ogrodnictwa (głównie ananasy, banany), rybołówstwa, pracy w małych fabrykach tytoniowych i ceramicznych. Turystyka nie jest jeszcze za bardzo rozwinięta. I chyba się nie bardzo rozwinie, bo nie ma tam piaszczystych plaż.

Pojechaliśmy tam, uciekając od szaro-burego przedwiośnia, a także w cichej nadziei, że może akurat jakiś wulkan wybuchnie... Wyspy Azorskie leżą bowiem na styku wielkich płyt, anatolijskiej i somalijskiej, a równocześnie na przebiegającym z północy na południe wielkim rowie tektonicznym.

Przy okazji podróży na Azory dokształciłam się nieco z geologii. Wiem, że przerabialiśmy to na geografii i pewnie wszyscy o tym pamiętają, ale do mnie dotarło to dopiero, gdy zobaczyłam na własne oczy. No, więc tak: warstwa o konsystencji masy plastycznej składa się przede wszystkim z bazaltu. Lżejszy materiał - granit - dyfungował i osadził się bliżej powierzchni. Ta warstwa bazaltowa jest miękka z powodu wielkiego ciśnienia materiału i wysokiej temperatury. Nie tworzy jednolitej skorupy; przypomina raczej oka tłuszczu na rosole. Ponieważ masy we wnętrzu ziemi są aktywne i w ciągłym ruchu, to i te oka na rosole nieustannie się przemieszczają. Nie tylko oddalają lub przybliżają się do siebie, ale też kolidują ze sobą, przy czym część ich rozpuszcza się znowu w gorętszej masie wnętrza ziemi. Można by to przyrównać do ruchów gotującej się wody. Podobnie zachowuje się magma we wnętrzu ziemi (rys. b). W miejscu, gdzie gorąca magma porusza się w górę, a następnie przemieszcza się poziomo w dół, wielkie płyty są rozciągane w przeciwne strony i po pewnym czasie rozdzielają się. W innych miejscach ochłodzony materiał porusza się w dół i pociąga za sobą wgłąb wielką płytę.

W miejscach kolizji płyt oraz miejscach, gdzie płyty te oddalają się od siebie, powstają ogromne turbulencje. Gorąca magma gwałtownie wypychana jest do góry, często z towarzyszeniem trzęsienia ziemi. Szpalta między wielkimi płytami ciągle dość szybko się poszerza, magma wulkaniczna tworzy zaś sukcesywnie świeże dno morskie. Podwodne góry rosną coraz wyżej, aż wychodzą spod wody w postaci wysp. Dlatego wyspy wulkaniczne mają zawsze strome brzegi - bo są praktycznie górami. Pod wodą istnieje góra wysokości czterech kilometrów. A na wierzchu następne 1000 m !

 1 2 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Półwysep Iberyjski - wrzesień 1996
Tej autorki: Afryka dla początkujących - Północna Tanzania i Zanzibar 2005 Haga i Rotterdam Kraków dla cudzoziemców   Pozostałe...

Opracowanie: Elżbieta Simon
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-07-17