Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Syria - wskazówki praktyczne
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Do Syrii najlepiej wybierać się od kwietnia do czerwca i od września do końca października, gdy temperatury są znośne, a i turystów mniej.

Dojazd

Najtaniej z Polski, bezpośrednio do Damaszku można lecieć "Malevem" za ok. 440 USD w obie strony. Drugi wariant to samolot do Stambułu (300 USD w obie strony), dalej nocnym autobusem (ok.12 godz.) do Antakji za 15 USD. My wybraliśmy najtańszy, ale najciekawszy wariant podróży. Najpierw autobus Katowice-Stambuł, od 30 do 35 godz. jazdy za 500 zł (w obie strony), dalej także autobusami, zwiedzając po drodze przepiękną Kapadocję w centralnej Turcji.

Hotele

Tanie od 2 USD do 5 USD od osoby. Od paskudnych (uwaga na "Ancient Rooms" w Damaszku, gdzie może was skierować obsługa "Al-Rabji", jeśli tam będzie komplet) do naprawdę dobrych, jak "Cairo Hotel" w Hamie.

Jedzenie

Jest pyszne, choć tłuste (na stolikach zawsze można znaleźć liście świeżej mięty na "deser") i bardzo tanie. Radzimy odwiedzać te miejsca, gdzie jadają miejscowi, kucharz naprawdę będzie się starał widząc gości z Europy. Ceny obiadu od 3 USD do 6 USD (najdrożej za ryby i piwo w Damaszku). Raj dla wegetarian (falafel za jedyne 0,20 USD) . Polecamy także sokopijalnie niedaleko wieży zegarowej w Aleppo, gdzie można spróbować soków i koktajli ze wszystkich owoców, jakie oferuje ta strefa klimatyczna (koktajl wieloowocowy i zapiekanka z owczym serem 1 USD).

Zdjęcia

Radzimy także kupować filmy fotograficzne i wykonywać odbitki na miejscu. W firmowym Kodaku ceny ok. 50% niższe niż w Polsce (polecamy zakład Kodaka w Hamie, obok hotelu "Cairo").

Zniżki

Podstawą w Syrii jest legitymacja studencka lub cokolwiek, co by ją przypominało (np. Euro 26). Dzięki temu wejścia do muzeów tanieją z 6 USD do 0,5 USD(!).

Pieniądze

Kurs z czerwca 1998 (inflacja minimalna) - oficjalny 12 Syrian Pounds = 1 USD Commercial Bank of Syria 1 USD = 48 SP, na czarnym rynku 1 USD = 50 SP. Kurs funta syryjskiego (oficjalny) podaje w tabeli walut "Rzeczpospolita".

Do tych wszystkich kosztów należy dodać opłaty za wizy: syryjska 30 USD (ambasada w Warszawie, nie trzeba jechać, załatwiają niektóre biura podróży), przedłużenie w Syrii 3 USD (radzimy zabrać kilka zdjęć), wizy tureckie bez problemu otrzymamy na granicy - 10 USD przy wjeździe z Bułgarii i 12 USD przy powrocie z Syrii. Kłopoty z wjazdem do Syrii mogą mieć osoby mające w paszporcie wizę Izraela.

Ubezpieczenie

Nie zapominajcie o ubezpieczeniu! Ubezpieczenie przy wyjeździe w tamte rejony nie jest drogie, w zeszłym roku ok. 65 zł na miesiąc. Na pocieszenie można dodać, że spotkaliśmy Australijczyka, który trafił do syryjskiego szpitala i bardzo sobie chwalił opiekę lekarską, a także to, że nikt nie zażądał od niego opłat.

Bezpieczeństwo

Syria jest naprawdę bezpiecznym krajem!

Przewodniki

W czasie podróży korzystaliśmy z "Jordan & Syria - travel survival kit" - niezastąpionego wydawnictwa Lonely Planet.

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Gorączka arabskiej nocy, czyli clubbing w Damaszku Podpatrywanie Bliskiego Wschodu Przez Bliski Wschód   Pozostałe...
Tych autorów: Salam Allejkum - Syria

Opracowanie: Magdalena Chałka, Jakub Oczkowicz
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2000-08-15