Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Kambodża
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Trasa: Bangkok - Poipet - Siem Rap - Phnom Phen - Sihanoukville - Krong Koch Kong - Trat - Bangkok

PRZYGOTOWANIA W TAJLANDII

Do Bangkoku przylecieliśmy liniami Aerosvit z Warszawy przez Kijów (cena w obydwie strony około 550 USD z opłatami lotniskowymi). W Bangkoku zatrzymaliśmy się w jednym z hoteli na Khao San Road (350 B za 2-osobowy pokój z łazienką). Khao San i przyległe uliczki tworzą turystyczną enklawę w Bangkoku. Znajdują się tam dziesiątki tanich hoteli oraz biur podróży.

W listopadzie i grudniu 2002 roku za 1 USD otrzymywaliśmy około 42 bathów. Przykładowe ceny: hot dog w Seven eleven - 20 B, papier toaletowy - 5-10 B, najtańsza duża butelka wody mineralnej - 5 B, duże piwo w knajpie - 40-100 B, telefon do Polski - 15 B za minutę (w biurach dzwoniących poprzez internet), godzina internetu - od 30 B, coca-cola - 10 B, miseczka pat tai (podpiekany makaron z warzywami) - 10 B, znaczki na pocztówkę do Polski - 15 B, klimatyzowany autobus lotniskowy 100 B (z lotniska na Khao San jedzie autobus linii A2), z Khao San na lotnisko najlepiej dojechać minibusem (w ofercie wszystkich mieszczących się tam biur podróży) - 50-80 B, wyjazdy o pełnej godzinie, cena w zależności od biura i godziny odjazdu (wcześnie rano i w nocy drożej).

Wiza

Wizę Kambodży uzyskaliśmy w Bangkoku. Na wizy do Kambodży i Birmy (dokąd udaliśmy się później) czekaliśmy 3 dni. Skorzystaliśmy z pośrednictwa jednego z licznych na Khao San biur podróży. Wizę kambodżańską można uzyskać po 1 lub 2 dniach oczekiwania. Krótszy czas oczekiwania wiąże się z wyższą ceną. Cena wizy wynosiła 950 B (2 dni oczekiwania). Uzyskanie wizy po jednym dniu to wydatek, w zależności od biura, 1050-1250 B.

Ko Samet

Bangkok zwiedziliśmy podczas jednej z poprzednich wypraw, dlatego też 3-dniowy okres oczekiwania na wizy postanowiliśmy spędzić nad morzem. Zdecydowaliśmy się pojechać na Ko Samet. Wykupiliśmy w jednym z biur podróży przejazd w dwie strony. Cena przejazdu w dwie strony wraz z promem na wyspę wynosiła 300 B. Wyjazd klimatyzowanym minibusem o 8 rano, na miejscu jest się o 13. W drogę powrotną wyrusza się o godz. 12, a w Bangkoku jest się na godz. 18. Warto dodać, że przejazd samym promem z Ko Samet na ląd stały kosztuje 50 B. Można również spędzić kilka dni nad morzem nieco bliżej Bangkoku, np. w Patayi. Przejazd w dwie strony kosztował 200 B.

Po dotarciu na Ko Samet musieliśmy wykupić bilet do Parku Narodowego (200 B). Za bungalow w Tok's Little Hut płaciliśmy 300 B (pokój z łazienką).

Na Ko Samet spędziliśmy dwa całe urocze dni, kąpiąc się w ciepłym morzu, wygrzewając się na plaży, popijając zimne piwo i podziwiając urocze zachody słońca. Przykładowe ceny: lody magnum 30 B, soki owocowe 30 B, duże piwo (0,7l) w knajpie - 80 -100 B, woda mineralna - 10 B, obiad (smażona ryba z frytkami) - 180 B, kokos - 10 B

Do Bangkoku wróciliśmy w piątek wieczorem, a w sobotę rano odjeżdżaliśmy do Kambodży.

Uwagi dla podróżujących do Kambodży

Kurs waluty: 1 USD = 4000 r.

Spotykaliśmy turystów, którzy w ogóle nie wymieniali pieniędzy. W Kambodży są w obiegu trzy waluty: miejscowa, tajski bath i amerykański dolar. W sklepach i restauracjach przy granicy z Tajlandią, a także przy drodze od granicy do Siem Rap ceny są podawane w bathach. W głębi kraju ceny hoteli, często przejazdów, a nawet towarów w sklepach podane są w USD. Warto jednak wymienić trochę dolarów na kambodżańskie riale, gdyż np. za przejazd motocyklem można wynegocjować wówczas niższą opłatę niż 1 USD, a także można kupić tanie rzeczy, np. bagietki czy wodę mineralną. Riale i dolary traktowane są jednak często wymiennie, tzn. jeśli w knajpie jakaś potrawa kosztuje np. 7000 r można za nią zapłacić 1 USD i 3000 r i kelner taką zapłatę przyjmie. Można też zapłacić 2 USD, a kelner wyda 1000 r reszty.

POBYT W KAMBODŻY


Przejazd do Siem Rap

Bilet na trasie Bangkok-Siem Rap zakupiony w biurze podróży na Khao San kosztował nas 100 B (czyli 2,5 USD). Z informacji, jakie mieliśmy wcześniej, wynikało, że powinien on kosztować około 15 USD. Tajemnica tej niskiej ceny tkwi w częściowym sponsorowaniu przejazdu przez kambodżańskie hotele. Autobusy po przyjeździe do Siem Rap (późno w nocy) podjeżdżają nie na dworzec autobusowy, lecz pod sponsorujący hotel. Ponieważ jednak hotele te posiadają pokoje w cenie od 3 USD, przejazdy tymi sponsorowanymi autobusami bardzo się opłacają.

Wyjazd z Bangkoku o 6 rano spod Khao San Road. Aż do granicy z Kambodżą przejazd luksusowym klimatyzowanym autobusem. Przed granicą autobus zatrzymuje się przy restauracji, gdzie pasażerowie spożywają obiad. W restauracji tej znajduje się punkt sprzedaży wiz kambodżańskich - wydawane są one od ręki, jednak ich cena jest wyższa niż w Bangkoku (1300 B). Spod restauracji autobus wraca do Bangkoku codziennie o godz. 15. Cena przejazdu - 100 B (czyli tyle, ile za cały przejazd do Siem Rap).

 1 2 3 4 5 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Dwóch panów w Kambodży Tajlandia, Laos, Kambodża Azja - relacja   Pozostałe...

Tekst: Joanna i Artur Morawiec

Autorzy zapraszają na stronę: http://www.republika.pl/morartur
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2004-10-18