Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Praga w obiektywie
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tym, że Praga jest miastem pięknym i niezwykłym, nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto choć raz ją odwiedził. Praga jest też miastem wyjątkowo fotogenicznym. I na tym właśnie polega trudność dla kogoś, kto jak ja - wybrał się tam, aby robić zdjęcia.

Pierwszego dnia pobytu z pewnym przerażeniem stwierdziłam, że nie jestem pierwszą osobą, która wpadła na podobny pomysł. Wystarczyło przejść się po Moście Karola, aby zauważyć, że co najmniej połowę asortymentu licznych stoisk z pamiątkami stanowią nastrojowe portrety Pragi. Wśród pocztówek, w przewodnikach i albumach można znaleźć zdjęcia Pragi z każdej perspektywy, o każdej porze dnia i roku, każde na swój sposób oddające różnorodność i klimat tego miasta. Autorzy tych zdjęć, profesjonalni fotograficy, nie tylko znają wszystkie techniczne sztuczki, które ja, amatorka-pasjonatka, dopiero poznaję. Przede wszystkim znają samo miasto, czują jego rytm. Wiedzą, gdzie i kiedy trzeba być, aby ujrzeć dane miejsce w pełnej krasie. I, co nie bez znaczenia, mogą wejść wszędzie tam, gdzie zwykłym turystom pozostaje zadzieranie głowy do góry. Dlatego w pierwszej chwili przestraszyłam się, że ja i mój aparat niewiele możemy zdziałać.

Jednak po tygodniu włóczenia się w upale i w deszczu, zwiedzania wszystkiego, co się da, wstawania o piątej rano w celu "łapania światła" (dziękuję Agacie i Eli, towarzyszkom podróży, za dzielność i cierpliwość!), miałam już w głowie swój własny obraz miasta. Niezwykłość Pragi polega między innymi na tym, że przy całej swej popularności może wywrzeć na każdym bardzo osobiste wrażenie. Przetestowałyśmy to na sobie - przewędrowałyśmy razem Pragę wzdłuż i wszerz, zaglądając często w mniej znane turystom kąty, jednak każda z nas wróciła z własnymi wrażeniami i, choć wszystkie musimy koniecznie do Pragi powrócić, to każda z innego powodu.

Dla mnie Praga to przede wszystkim miasto pełne harmonii, które przy całym bogactwie stylów architektonicznych nie przytłacza. Wszystko jedno, czy patrzy się na Pragę z któregoś ze wzgórz, czy z jednej z wież widokowych, czy z małej, wąskiej uliczki - każde miejsce wydaje się stworzone specjalnie po to, aby z niego właśnie patrzeć na Pragę. Wszystko do siebie pasuje i wszystko jest na swoim miejscu - a przecież miasto rozrastało się przez wieki! Jakże niezwykłej sztuki potrafili dokonać dawni architekci, którzy projektując budynki, same w sobie będące perełkami stylu swojej epoki, nie tylko nie burzyli istniejącej harmonii, ale wprowadzali do niej nowe, z dzisiejszej perspektywy niezbędne, elementy.

Na tę niezwykłą harmonię Pragi składa się także to, co urzekło mnie najbardziej - detale architektoniczne, okucia, stare drzwi, klamki i kołatki, malutkie arcydzieła, równie piękne jak wielkie budynki, których stanowią integralną część. Miałam wrażenie, że Praga ma swój makro i mikrokosmos, oba równie godne uwagi i składające się na wspaniałą całość.

Do tego jeszcze światło i "szaleństwa," które wyprawia na murach i przedmiotach, dając różne efekty w zależności od pogody i pory dnia.

Robiąc zdjęcia w Pradze, starałam się uchwycić kształty, kolory i faktury, zwracać uwagę na to, co często umyka uwadze. Mam nadzieję, że udało mi się stworzyć mój własny, osobisty portret miasta.

Most Karola skąpany w porannym świetle i do tego zupełnie pusty - jeden z najpiękniejszych

Most Karola skąpany w porannym świetle i do tego zupełnie pusty - jeden z najpiękniejszych "klasycznych" widoków w Pradze - pod warunkiem, że wcześnie się wstanie.

 1 2 3 4 5 6 7 8 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Słowacja i Czechy 15 dni włóczęgi... Skalne Miasta w Czechach   Pozostałe...
Tej autorki: Listopadowa Wenecja 15 dni włóczęgi...

Tekst i zdjęcia: Anna Gawryś

Autorka zaprasza na stronę: http://photoanouk.w.interia.pl
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa zdjęcia.
Wszystkie zdjęcia i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2003-08-04