Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Skalne Miasta w Czechach
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Autor w wąwozie Sybir (Teplice)
Skalne Miasta, czyli Teplicko-Adrszpaskie Skały, to dwa rezerwaty przyrody, położone w północnych Czechach (Obszar Chronionego Krajobrazu "Broumovsko"), w pobliżu polskiej Kotliny Kłodzkiej. Fantastyczne formy skalne otoczone lasami iglastymi od lat przyciągają rzesze turystów. Kilkadziesiąt najbardziej charakterystycznych skał ma nadane nazwy odnoszące się do ich kształtów. Tabliczki z nazwami (w jęz. czeskim, angielskim, niemieckim i polskim) stoją przy oznakowanych szlakach. Wstęp do każdego z rezerwatów - w Teplicach nad Metuji i Adrszpachu - jest płatny.

Jak się dostać

Najprostsza droga do Skalnych Miast prowadzi z Wrocławia przez Wałbrzych, dalej przez przejście graniczne Golińsk-Mezimesti. Tą trasą z Wrocławia do Teplic czy Adrszpachu są to niecałe dwie godziny jazdy samochodem. Bardziej znana, główna trasa międzynarodowa (droga nr 8) prowadzi przez Kłodzko do przejścia Kudowa-Nachod. W Nachodzie, tuż za granicą, koło stacji kolejowej należy skręcić w kierunku miejscowości Hronov, potem jechać na Police oraz Teplice nad Metuji. Inna interesująca droga (bliżej niż przez Kudowę) prowadzi przez przejście w Tłumaczowie (w Ząbkowicach skręcamy z głównej drogi nr 8 w kierunku Tłumaczowa), a potem w Czechach przez Broumov.

Niestety, obawiam się, że nie istnieją bezpośrednie połączenia kolejowe ani autobusowe z Polski do Skalnych Miast. Na pewno można tam jednak dojechać z Nachodu (po drugiej stronie przejścia w Kudowie) oraz Broumova. W każdym z wymienionych przypadków jest to nie więcej niż 15-30 km od granicy Polski.

Skała o nazwie Kocica
Na piechotę

W Skalnych Miastach w pełni sezonu bywa dość tłoczno, szczególnie w Adrszpachu, gdzie rezerwat jest położony bardzo blisko drogi i parkingu (40 koron za dzień). Do Skalnego Miasta w Teplicach idzie się kilkadziesiąt minut przez las z parkingu przy hotelu "Orlik". Warte wycieczki jest też rozległe pasmo Broumovske Steny (Ściany Broumowskie, należące również do czeskich Gór Stołowych) z długimi trasami pieszymi, oraz grupy skał Ostasz i Kocici Skaly. Warto również wejść na Kriżovy Vrch (Krzyżową Górę), znany m.in. z brązowych płaskorzeźb przedstawiających biblijną Drogę Krzyżową. Wszystko to znajduje się pobliżu Teplic nad Metuji. Z południowej Polski można sobie tam zrobić jednodniową wycieczkę (ćwiczyłem kilka razy :)), lepiej jednak pojechać na parę dni.

Gdzie spać

Noclegi warto zarezerwować dużo wcześniej, szczególnie w atrakcyjnym sezonie. Ja mieszkałem m.in. w pensjonacie "Dita". Cena 250 koron (około 25 zł) za dobę od osoby, w pokojach z łazienką, kuchenką, lodówką i w ogóle pełnym wyposażeniem. W Polsce niemożliwe za takie pieniądze... Telefon: 00420/439/2552, fax 00420/439/812375, e-mail: penzdita@mbox.vol.cz. Kiedy indziej mieszkałem w chałupie w Adrszpachu (warunki podobne, ale mieliśmy prawie cały dom do dyspozycji) za tę samą cenę. Poza tym w Teplicach nad Metuji jest znacznie więcej hoteli i pensjonatów, m.in. hotel Orlik koło wejścia do rezerwatu. Pokój dwuosobowy z całodziennym wyżywieniem kosztuje tam chyba około 700-800 koron za dobę (dobra kuchnia). W Bucznicach (między Teplicami a Adrszpachem) nad rzeką Metuja znajduje się kemping, są tam także domki do wynajęcia. Niestety, nie znam cen, tel. 00420/447/932 93.

Oto kilka dodatkowych namiarów na noclegi w okolicy Skał, wynotowanych z przewodnika "Skalne Miasta":
1. TJ "SLAVOJ" w Teplicach: Schronisko Kamenec, tel. 00420/447/932 31
1b. Jw., Schronisko Bucznice (czynne w sezonie), tel. 447/932 93
2. Ośrodek Wypoczynkowy Zdonov, tel. 447/937 33
3. Schronisko Horska Chata (cały rok), tel. 00420/439/978 59
4. Pensjonat Tara, tel. 00420/447/93414, fax 447/94516

Więcej można się dowiedzieć przez:

Centrum Informacji Turystycznej
549 51 Dolni Adrszpach
tel. 00420/447 938 50

Broumowskie Ściany
Warto przejrzeć

Literatura:

1. Skalne Miasta, przewodnik turystyczny, Skały Adrszpasko-Teplickie i okolice (w jęz. polskim), wyd. Juko, Nachod, 87 stron, mapki tras turystycznych, czaro-białe zdjęcia

Mapy:

1. Adrspassko-Teplicke Skaly a Ostas, mapa turystyczna 1:25000, Wyd. ROSY
2. Góry Stołowe a Broumovske Steny, mapa turystyczna 1:25000, wyd. ROSY

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Praga w obiektywie Słowacja i Czechy 15 dni włóczęgi...   Pozostałe...
Tego autora: Szkocja Islandia Malta   Pozostałe...

Opracowanie: Tomasz Jaźwiński
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2001-06-09