Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Mongolia - Informacje praktyczne
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Aby zobaczyć ten piękny kraj, nie trzeba wielkich pieniędzy, dwumiesięczna podróż kosztowała nas zaledwie 1400 zł od osoby z czego lwią część pochłonęły przejazdy.

Wiza i podróż do Mongolii

Samoloty LOT-u z Warszawy do Ułan Bator latają 2 razy w tygodniu; bilet powrotny via Moskwa kosztuje 2183 dolary zaś via Pekin 3152 dolary. Znacznie taniej, za około 150 dolarów, dojedziemy do Mongolii koleją transsyberyjską. Trwająca sześć dni podróż dostarcza niezapomnianych wrażeń, choć jest męcząca. Wiza mongolska kosztuje 25 dolarów, wydaje ją w ciągu tygodnia Ambasada Mongolii, mieszcząca się w Warszawie przy ul. Rejtana 15/16. Zamiast wizy za 30 dolarów można nie czekając wykupić vaucher mongolskiego biura podróży "Jurchin" przy ul. Widok 19/186 w Warszawie.

Pieniądze, kontakt z Polską, język

Ułan Bator jest jedynym miastem, w którym bez problemu można wymienić pieniądze. Trzeba uczynić to niezwłocznie, łatwo dać się oszukać, nie znając kursu dolara (1 dolar = 800 tugrików). Pobyt w stolicy warto też wykorzystać na kontakt z krajem. Telefon do Warszawy kosztuje ok. 12 dolarów trzeba wykupić minimalnie trzy minuty. Za wysłanie strony faksu do Polski zapłacimy 6 dolarów, e-mail 2 dolary. Dwa ostatnie urządzenia dostępne są tylko na Poczcie Głównej i w lepszych hotelach. Niestety, obecnie nie ma w Mongolii polskiego konsulatu, najbliższy znajduje się dopiero w Pekinie. W razie kłopotów należy udać się do Biura dla Obcokrajowców, mieszczącego się w budynku naprzeciw dworca kolejowego. To jeden z nielicznych w Mongolii urzędów, w którym można dogadać się po angielsku. Poza stolicą rzadko spotyka się ludzi znających język rosyjski; przydatne okazują się rozmówki.

Muzea, hotele

Wstęp do muzeów kosztuje przeważnie 1 dolara. Tyle samo płacą turyści za dzień pobytu w parkach narodowych (Orchon, Terelcz, Huwsgul). Wynajęcie na miejscu środka transportu lub noclegu bez uprzedniej rezerwacji nie jest trudne. W Ułan Bator wiele hoteli oferuje lokum o zróżnicowanym standardzie i cenach. Doba w pokoju dwuosobowym kosztuje od 5 do 80 dolarów od osoby. Szczególnie godzien polecenia jest hotel dworcowy, apartament dwupokojowy z łazienką i telewizorem kosztuje tu 10 dolarów. Na prowincji przydaje się namiot. Należy jednak unikać rozbijania się w miastach, wałęsające się psy bywają bardzo niebezpieczne.

Jedzenie i Polaroid

Z wyżywieniem w Mongolii nie ma problemu, mieszkańcy kraju słyną z gościnności. W każdej jurcie gospodarze podejmą podróżnych gorącą strawą, nie żądając niczego w zamian. Chcąc się zrewanżować, największą przyjemność sprawimy robiąc im zdjęcia. Dlatego niezwykle przydatny jest aparat Polaroid.

Transport na miejscu

Podróżowanie po Mongolii utrudnia brak dogodnych dróg. Transport odbywa się głównie za pośrednictwem jeepów. Cztery osoby z łatwością wynajmą samochód z szoferem. Najczęściej stosowany przelicznik to 2,5 dolara za 100 km od osoby + benzyna. Nieco tańsze są autobusy , które - choć bardzo stare - dzielnie spisują się na mongolskich bezdrożach. Wybierając jednak ten środek lokomocji trzeba pamiętać, że wszystkie trasy przechodzą przez Ułan Bator, nie ma bowiem w zasadzie bezpośrednich połączeń między miastami. Należy też uzbroić się w cierpliwość; w razie awarii autobus może utknąć w stepie nawet na kilka dni. Zdecydowanie najtańsza i najwygodniejsza jest jazda koleją. Jedyna linia kolejowa ma 1750 km długości i prowadzi z północy od granicy rosyjskiej na południe do granicy chińskiej. Bilet w klasie kupiejnej z Ułan Bator do Sajnszandu, najdalej wysuniętego miasta na pustyni Gobi, kosztuje ok. 7 dolarów. Na krótszych dystansach niezastąpione są, oczywiście, konie. Za 10 dolarów można wynająć wierzchowca na dwa dni.

Święta w Mongolii

Planując wyprawę do Mongolii warto uwzględnić trwający od 11 do 13 lipca festiwal Naadam. W czasie corocznego święta organizowane są zawody strzeleckie, jeździeckie i zapaśnicze, towarzyszy im barwna, tradycyjna oprawa w postaci parad i hucznych uczt, suto zakrapianych kumysem. Centralne uroczystości odbywają się w Ułan Bator, ale nie mniej interesujące są lokalne obchody Naadamu w stolicach ajmaków.

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Azja - relacja Chiny on-line Mongolia. Kraj kobylim mlekiem płynący
Tej autorki: Warto się zorientować Mongolia. Kraj kobylim mlekiem płynący

Opracowanie: Katarzyna Gryniewicz
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1998-09-21