Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Gruzja - mercedesy i pamiątki po komunizmie
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

W Polsce wielu ludzi tęskni za komunizmem. Uważa, że wtedy żyło im się lepiej i chciałoby jego powrotu. Wszystkich ich zachęcam do wybrania się do Gruzji. Zobaczą tam to, do czego tak tęsknią - powszechną biedę, szarość, beznadzieję i całkowity brak perspektyw.

Gruzja jest krajem biednym. Widać to wszędzie - na ulicach, w sklepach, w domach. Przy tym mnóstwo tam kontrastów - nie należy się dziwić, gdy zza rozwalającego się budynku wyjeżdża najnowszy mercedes. Zresztą marka ta cieszy się w Gruzji niezwykłą popularnością. Niestety, również źle się kojarzy, bowiem mercedesami jeżdżą członkowie wszechobecnej i wszechmocnej mafii.

Korupcja kwitnie wszędzie - do Gruzji nie wjedziesz (a już tym bardziej nie wyjedziesz) bez wyłożenia kilkudziesięciu dolarów łapówki. Możesz mieć także problemy z komunikacją. Podczas podróży trzeba być przygotowanym na kontrolę drogówki, która - ze względu na nasze bezpieczeństwo - zaproponuje eskortę. Poniekąd mają rację. Tamtejsze drogi są wybitnie groźne z powodu sporej ilości kilkumetrowych dziur... Tak naprawdę najwłaściwszym typem samochodu, przydatnym w Gruzji, jest jeep. A kończąc temat policjantów - trudno im się dziwić - od paru miesięcy nie dostają pensji, żyją więc (dosłownie i w przenośni) z łapówek.

Kraj ten ma jednak kilka plusów. Należą do nich przede wszystkim urokliwe kościółki, malowniczo położone w górach Kaukazu. W ogóle na terenie całego kraju znajduje się mnóstwo rozrzuconych zabytków, świadczących o świetności Gruzji w średniowieczu. Przykładowo dawna stolica, Mccheta, może się poszczycić okazałą katedrą Sweti Choweli, z średniowiecznymi grobami władców.

Za to obecna stolica, Tbilisi, robi wrażenie przygnębiające, głównie z powodu zaniedbania. Co prawda jest tam parę interesujących klasztorów, jak np. Lurdżi Monasteri ("Błękitny Monastyr") z XII w., jednak samo miasto wydaje się dość szare i ponure. W Tbilisi należy jednak koniecznie przespacerować się główną ulicą miasta. Można tam zobaczyć demonstrację antyprezydencką, kupić sobie portret Józefa Stalina lub zjeść hamburgera w jedynym w kraju McDonaldzie.

 1 2 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Przewodnik Tarnów-Przemyśl-Suczawa-Bukareszt-Stambuł-Tbilisi Wschodnia Turcja, Gruzja i Armenia
Tego autora: Wschodnia Turcja, Gruzja i Armenia

Opracowanie: Michał Lubina
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2002-11-07