Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Kanion rzeki Atuel
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Rzeka Atuel płynie w południowej części prowincji Mendoza., krainie przedsionku Patagonii. To jeszcze nie jest Patagonia - ale klimat, krajobraz i pustkowia są już patagońskie.

Rzeka wypływa ze śnieżnych Andów, spod El Sosneado (5189 m), po czym ginie w bagnach na pustyni prowincji La Pampa. Nie wpada do innej rzeki, nigdy nie dociera do Atlantyku. 70 km przed miasteczkiem San Rafael rzeka płynie głębokim skalistym kanionem. I ten fragment rzeki jest rajem dla turystów, poszukujących wrażeń i przygód. Na tym krótkim odcinku znajdziecie kolorowe i fantastyczne skały, pustynie, spienioną górską rzekę oraz pełne fiordów, wysp i skalistych zakamarków jezioro Valle Grande. Jezioro, które powstało ze spiętrzenia rzeki zaporą wodną. Zatrzymana rzeka zalała małą sieć skalistych i bocznych kanionów, które oglądać można dzięki temu z wody. Do tego - jest to pusty labirynt. Rzadko kiedy można spotkać tam innych turystów, Atuel nie jest znany szerokiej turystycznej publiczności.

Jest to znakomite miejsce na aktywne wakacje: na wędrowanie pośród fantastycznych skał, na wodną włóczęgę po zakamarkach jeziora Valle Grande, no i wreszcie na rafting po białych wodach rzeki Atuel poniżej zapory.

Ponadto okolice San Rafael słyną z owoców i produkcji win. Woda z rzeki rozprowadzona jest kanałami nawadniającymi i dzięki temu San Rafael jest otoczone plantacjami winogron, moreli, brzoskwiń i pelones. Owoców jest tam w bród, a winogrona są wielkie jak śliwki! Znajdziecie tam też dziesiątki malowniczych bodegas, małych wytworni win. Co rozwiązuje problem, co robić wieczorami, po ciężkim dniu spędzonym w półpustynnym kanionie rzeki Atuel. I co - przy okazji - znakomicie regeneruje siły. Nie może istnieć nic lepszego niż noc przy winie i z pieczonym, asado, czyli jagnięciem - w rolach głównych! Wielki ruch turystyczny Argentyny kłębi się w Iguacu i w słynnych centrach Patagonii, a skromny Atuel pozostaje daleko na uboczu tych masowych wędrówek. Na szczęście - bo dzięki temu możecie być tam sami, nie widzieć drugiego człowieka godzinami. Co jest również atrakcją kanionu rzeki Atuel, niedaleko San Rafael. Czarodziejskiej i fascynującej krainy, przedsionka Patagonii.

Widok na  kanion rzeki Atuel z góry

Widok na kanion rzeki Atuel z góry

Dojazd do Atuel - suche koryto rzeki, słupek pokazuje głębokość w przypadku gdy rzeka pełna jest wody

Dojazd do Atuel - suche koryto rzeki, słupek pokazuje głębokość w przypadku gdy rzeka pełna jest wody

Jezioro Valle Grande - powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Atuel

Jezioro Valle Grande - powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Atuel

Jedno z ramion Valle Grande

Jedno z ramion Valle Grande

 1 2 3 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Argentyna - 7 cudów natury Patagonia - kraina gór i wiatrów Parana - fragment z życia Wielkiej Rzeki   Pozostałe...
Tych autorów: Parana - fragment z życia Wielkiej Rzeki Zima w lipcu... czyli Ziemia Ognista Droga do Susques   Pozostałe...

Tekst i zdjęcia: Hanna i Jerzy Sosińscy
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa zdjęcia.
Wszystkie zdjęcia i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2004-09-22