Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Bororo
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Pierwszy raz spotkaliśmy Wodabee jeszcze w Agadezie, na północy Nigru. Był sprzedawcą w sklepie. Rozpoznaliśmy go od razu. Kobieca twarz, wstydliwie spuszczony wzrok oraz delikatna dłoń, która w geście powitania lekko musnęła moją.

W drodze z Agadezu do Zinder zatrzymaliśmy się na modlitwę w małym miasteczku Tanout. Z wnętrza meczetu wyszli wysocy, szczupli mężczyźni w powłóczystych szatach z przypasanymi do boków mieczami. Spod tuareskich okryć głów wystawały fantazyjne warkoczyki.

Stanęli naprzeciwko nas i obejmując się lub trzymając za ręce przyglądali się nam z ciekawością. Po chwili bariery wstydu pękły i nastąpiły delikatne powitania. Ponownie bez słów. Wodabee nie chodzą do szkół, więc nie znają francuskiego - oficjalnego języka w ich kraju.

Fulanie Wodabee, zwani przez swych sąsiadów z Sahelu Bororo (co znaczy "ci, co się nie myją i żyją w buszu"), są nomadami wędrującymi ze swym bydłem od studni do studni w Nigrze, Nigerii, Czadzie, Mali, Burkinie Faso i Kamerunie.

Ich dzieci nie chodzą do szkół ani nie są poddawane szczepieniom ochronnym. Nomadyczny tryb życia sprawia, że nie wiadomo dokładnie, ilu ich jest.

Śmiertelność wśród Wodabee jest olbrzymia. Z tego powodu w Zinder powstała centrala organizacji pozarządowej (NGO), której celem jest niesienie pomocy nomadom. Na jej otwarcie zaproszono jedno z plemion. Tam właśnie jechaliśmy.

Niedokończony budynek mieścił się na przedmieściach, przy piaszczystej ulicy. Gdy dotarliśmy na miejsce, wszystko było gotowe. Starszyzna miejska siedziała wygodnie na plastikowych krzesełkach na środku zagraconego dziedzińca. Kobiety Wodabee z boku bacznie obserwowały wszystko dookoła, a ich mężczyźni kończyli prace nad makijażem.

Jednak nie chcieli tańczyć. Według nich nie miało to sensu. Taniec yaake ma na celu prezentację męskiej urody, podczas której kobiety wybierają ojców swych przyszłych dzieci. Tym razem miał to być tylko występ artystyczny dla publiczności, a tego nomadzi nie znali. Jednak pod presją widzów (miejscowi notable) rozpoczęli uroczystość.

W tańcu, do którego akompaniują sobie śpiewem oraz brzęczącymi na nogach bransoletami, najważniejsza jest prezentacja atrybutów męskiej urody: białek oczu oraz zębów. W związku z tym mężczyźni skupiają się na niesamowitej mimice twarzy, robiąc kuriozalne miny, pozwalające dokładnie obejrzeć publiczności ich atuty.

Pomimo konkursowego charakteru występów, tancerze trzymają się cały czas za ręce. Mężczyźni Bororo nie wstydzą się przyjacielskich uczuć i okazują je sobie splatając dłonie, obejmując się czule lub szepcząc sobie do ucha uwagi na temat kobiet.

Męska przyjaźń ma jeszcze inny wymiar. Wśród Wodabee najważniejsza jest uroda dziecka. Problem pojawia się, gdy potencjalny ojciec nie grzeszy urodą. W takiej sytuacji mężczyzna pozwala swojej żonie spędzić noc ze swym przystojniejszym kolegą. Sytuacja ta, jakkolwiek dziwna z naszego punktu widzenia, może uratować małżeństwo przed rozpadem, bowiem w innym przypadku kobieta może po prostu zostawić męża i odejść z atrakcyjniejszym nieznajomym, poznanym podczas kolejnego yaake. Niespotykana w regionie wolność kobiet przejawia się również w kompletnej swobodzie seksualnej przed ślubem.

Wydaje się to nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy wierzą w Allacha. Jednak Allach to jedynie imię ich boga, które przejęli od mieszkających tu muzułmanów. Podobnie jest z ubraniami i biżuterią, które kupują od Tuaregów i Fulanów. Sami zajmują się tylko wypasem i handlem bydłem, uważając to za jedyne godne zajęcie.

Tak naprawdę wyróżnia ich jedynie niezwykła uroda i tradycja, której wciąż są wierni, wiedząc, że wraz z jej zaniedbaniem znikną i oni.

 1 2 3 4 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Przez Afrykę Zachodnią Spotkania z Afryką Afryka - miejsca   Pozostałe...
Tych autorów: Afryka - miejsca Afryka - ludzie Sahara   Pozostałe...

Opracowanie: Katarzyna i Paweł Paradowscy
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa zdjęcia.
Wszystkie zdjęcia i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2002-08-25