Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Trzy godziny na Gibraltarze
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Gibraltar jest jednym z punktów spornych Europy bez granic. Reklamują go Hiszpanie, nie chcą z niego zrezygnować Brytyjczycy, a sami gibralareňos uważają się za państwo samorządne i proszą o niepodległość. W Gibraltarze mieszka 30 tys. ludzi. Nieznane jest bezrobocie i przestępczość: samochodów pozostawionych na ulicy nie trzeba zamykać. Gibraltarczycy utrzymują się z obsługi licznych turystów, przede wszystkim wypoczywających na pobliskim Costa del Sol Niemców i Anglików. Ci ostatni z dumą przyjeżdżają zwiedzać jedną z ostatnich pereł Korony Brytyjskiej.

Czują się tu jak u siebie: mieszkańcy "Skały" mówią po angielsku perfekcyjnie. Jest to język szkół i urzędów, jednak w kontaktach towarzyskich i w sklepach przeważa hiszpański w swej odmianie andaluzyjskiej. Wierzyć się nie chce, że to Wielka Brytania! Przemawia za tym wystrój miasta, lewostronny ruch uliczny i wiele typowo brytyjskich pubów z piwem angielskim i irlandzkim. Dowożone jest ono tutaj samolotami i statkami. Gibraltar to ważny port, ale lotnisko obsługuje zaledwie parę samolotów dziennie. Dzięki temu można je porównać z warszawskim Okęciem. Nasz gibraltarski przewodnik opowiadał nam jednak, że w czasie wojny w Zatoce Perskiej samoloty ze Skały startowały co kilka minut.

Z najbardziej wysuniętego na południe punktu Europy przy dobrej pogodzie widać Afrykę. To stały punkt wycieczek objazdowych. Następny - to słynna jaskinia pełna stalaktytów i stalagmitów. Wnętrze Skały jest wypełnione wodą. Dzięki temu nawet w lecie, gdy w Andaluzji przeważa żółć wysuszonej trawy, Gibraltar jest orzeźwiająco zielony. Również wodę pitną czerpie się z wód podziemnych. Tym sposobem uniknięto jednego z najbardziej palących problemów pobliskiej Hiszpanii.

 1 2 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku


Opracowanie: Iwona Gąsiorowska
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1998-06-01