Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
O Islandii słów parę...
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Islandia - wspaniała wyspa, dosyć niedostępna dla większości Polaków z powodu wysokich cen podróży, jest miejscem godnym odwiedzenia, gdzie na niewielkim obszarze można zobaczyć wiele fascynujących zjawisk przyrodniczych (wulkany, gejzery, lodowce). Chciałbym zachęcić polskich globtroterów i trampów do zahaczenia o tę północno-atlantycką wyspę.

O Islandii mówi się, że jest "surowa", pewnie przez skojarzenie z mało przyjaznymi na pierwszy rzut oka kamienistymi, wulkanicznymi krajobrazami. Mnie słowo "surowa" kojarzy się raczej kulinarnie, więc nie mogę się z tą opinią zgodzić. Dla mnie Islandia jest "ugotowana" w gorących podziemnych wodach, zwanych gejzerami, z których ta wyspa słynie. Co krok spotyka się na Islandii gorące źródła i parę dymiącą z ziemi - wszystko się tam gotuje parę metrów pod powierzchnią.

Ta kraina, dopiero co stworzona przez działalność wulkaniczną w miejscu, gdzie Grzbiet Środkowoatlantycki wynurza się na powierzchnię, jest rajem dla wielbicieli natury nieożywionej - skał, kamieni, wulkanów, lodowców, nadmorskich klifów, fiordów, wodospadów itd.

Zdobywcy nieprzetartych szlaków i niedostępnych gór, góreczek i lodowców znajdą tutaj dla siebie wiele interesujących miejsc. Za to żądni doznań cywilizacyjnych nie mają raczej czego szukać na tej wyspie, zamieszkałej jedynie przez 270 tys. ludzi.

Chociaż na Islandii wieją silne zachodnie wiatry i sporo pada, jest to doskonałe miejsce dla rowerzystów. Co roku główną drogą "Ring Road" dookoła wyspy (ok. 1500 km, w większości asfalt) pedałują setki bikerów. Niektórzy wybierają się na przełaj przez środek wyspy, po drogach górskich i bezdrożach. Mnie, niestety, nie udało się objechać całej wyspy, chociaż na liczniku wybiło mi 1500 km. Pojeździłem też autostopem i autobusami (w sumie ok. 6000 km), jednak pedałowanie wydaje mi się najlepszą formą "doznania" Islandii. Polecam!!!

Nie będę się za wiele rozpisywał o walorach krajoznawczych tej wyspy, którą odwiedziłem dwukrotnie w czasie podróży w 1996 i 1998 roku. Poniżej, zamiast słów i relacji z podróży, przedstawiam kilka fajnych zdjęć ciekawych miejsc i rzeczy wartych zobaczenia na Islandii.

 1 2 3 4 5 6 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Islandia Kilka praktycznych porad o Islandii
Tych autorów: Kilka praktycznych porad o Islandii

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Małolepszy
Cenne uwagi: Marta Ewa Bartoszek
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1999-03-15