Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Indie, Iran, Pakistan
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Podanie o rezerwację na pociąg w Indiach
Rezerwacja na pociąg w Indiach

Podanie o rezerwacje miejsc w pociągach obowiązuje na terenie całych Indii. Wypełnia się tylko niektóre pola (np. bez adresu zamieszkania). Trzeba wpisać oczywiście skąd i dokąd chce się jechać, wyraźnie napisać nazwisko; ważne jest również zaznaczenie odpowiedniego numer miejsca w klasie sleeper (bo nie wszystkie są jednakowo długie i można się nie zmieścić i tylko te najwyżej położone nie są składane w dzień), a zatem długie miejsca na górze to numery 3 i 6, długie w środku 2 i 5, długie na dole 1 i 4, a krótkie wzdłuż korytarza to 7(w dzień rozkładane na dwa siedzenia) i 8 na górze. Następny przedział zaczyna się od numeru 9. Przed długą podróżą na pewno warto wziąć to pod uwagę. Jak nie uda się nic zarezerwować, to należy wpisać się na waiting list, a jak i tak nie dostanie się miejsca, to trzeba pakować się do pociągu do klasy sleeper (z biletem na klasę 2) i znaleźć sobie jakieś miejsce, najwyżej ktoś was stamtąd wyrzuci (nigdy mi się to nie zdarzyło i tylko czasami konduktor chciał, żeby dopłacić różnicę ceny do wyższej klasy - o ile znalazł mi miejsce).

500 riali irańskich, tzn. 50 tomanów, jak mówią Irańczycy, czyli  ok. 1/12
Jak najlepiej kupić irańską walutę

W autobusie z Turcji do Iranu najlepiej dogadać się z Irańczykami, aby pomogli wam kupić riale. Zaraz po przekroczeniu granicy, na pierwszym przystanku parę kilometrów za granicą, do autobusu wpadają cinkciarze (Turcy i Irańczycy) i oferują sprzedaż pieniędzy. Nam pomogli przy zakupie właśnie znajomi z autobusu: kłócili się tak zaciekle o kurs wymiany, aż myśleliśmy, że się zaraz pobiją. No i dostaliśmy tyle, ile chcieliśmy, a nawet więcej, bo kurs był bardzo korzystny.

Bilet na pociąg z Lahore do Quetty Economical class + rezerwacja
Bilety na pociąg w Pakistanie

Wyglądają tak samo jak te, które kiedyś były w Polsce. Jaką klasą jechać? First class: przedziały zamykane 4-osobowe z miejscami do leżenia i ubikacją, z której strasznie śmierdzi. W przedziale jest małe okno, przez które wpada tylko odrobina wiatru, więc w środku jest niesamowity upał i ciężko wytrzymać te 30 godzin podróży Economy class: jest połowę tańsza i też można zarezerwować miejsca (miejsce przy oknie jest jednocześnie miejscem do leżenia, na półce nad siedzeniami, tam, gdzie w naszych pociągach jest miejsce na bagaż). Przedziały są "rodzinne", tzn. podobnie jak w naszych pociągach podmiejskich. Dzięki temu jest tam przewiew i znacznie lepiej znosi się trudy podróży. Mankamentem podróżowania tą klasą jest to, że wszyscy się nam nieustannie przyglądają. Ale można też spotkać ciekawych ludzi!

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Vashisht - wioska niedaleko Manali Ladakh Autostrada do nieba, czyli Manali-Leh Highway   Pozostałe...
Tego autora: Droga do Indii Z notatnika podróżnika Tajlandia   Pozostałe...

Opracowanie: Robert Kiesiak
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1999-08-01