Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Tropikalny Queensland
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Eungella National Park jest położony w górzystym terenie. Dużo tu pięknych szlaków turystycznych, które wiodą obok szumiących wodospadów. Czekamy do wieczora, żeby zobaczyć dziobaka, który żeruje tu w spokojnej części strumienia. Zwierzęta te są bardzo płochliwe i w naturze trudno je zobaczyć. Lubią także bardzo czystą wodę, zacienione miejsca, a na żer wychodzą ze swojej podwodnej nory tylko o zmierzchu. Opłacało się czekać, bo mogliśmy oglądać dziobaka przez dłuższy czas nurkującego w dosyć płytkiej wodzie.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Rockhampton. Miasto to słynie z dwu rzeczy. Pierwsza - jest to największa stacja przeładunkowa australijskiego bydła. Blisko 70 procent żywej wołowiny załadowywane jest tu na okręty i wysyłane do Japonii i USA. Druga rzecz - to tutaj przebiega Zwrotnik Koziorożca, a niewidzialna linia łączy Rockhampton z Afryką i Ameryką Południową. Dla podkreślenia tego faktu w miejscowym parku, blisko głównej drogi postawiono okazały pomnik. Niedaleko, nad brzegiem oceanu wystawiono inny. Jest to Śpiewający Okręt (The Singing Ship), pomnik w kształcie żaglowca, z potężnym masztem i rozwiniętym żaglem. Wystawiono go dla upamiętnienia odkrywczej podróży kapitana Cooka, który wylądował w tym miejscu w 1770 roku i nadał pobliskiej zatoce nazwę Keppel Bay. W skład pomnika wchodzi system rurek, które spełniają rolę instrumentu muzycznego, a wiejący od oceanu wiatr wygrywa różne melodie, stąd i nazwa tej budowli.

Bundaberg to miasto słynące z produkcji rumu. "Bundaberg Rum" można spotkać w całej Australii, w sklepach sprzedających alkohol. Jadąc szosą mijamy napis Mystery Craters, wstępujemy. Tajemnicze Kratery zostały odkryte przypadkowo, podczas orki na polu, w 1971 roku, i jest to jedyna tego rodzaju unikalna formacja na świecie. Jest to skalisty obszar zajmujący blisko pół hektara i składający się z mieszaniny zeskalonego mułu, piaskowca i czerwonej ochry. Formacja ta liczy sobie około 25 milionów lat, a o pochodzenie dużych wgłębień w niej ciągle toczą spory naukowcy.

Dyskusja toczy się wokół dwu problemów: czy są to pozostałości po małych kraterach wulkanicznych, czy też ślady stóp olbrzymich dinozaurów. Pytamy o więcej informacji właściciela kraterów i okazuje się, że to... Polak. Pan Stanisław Linden, tak jak wielu z jego pokolenia, przybył tu z powojenną emigracją z Niemiec i po wielu wędrówkach osiedlił się na stałe w okolicach Bundaberg. Niestety, musimy już jechać, ale bardzo nam miło, że naszą podróż kończymy polskim akcentem.


Do początku

Poprzednia strona
 1 2 3


O tych krajach: Australia Melbourne i okolice Jesień w Granitowej Krainie   Pozostałe...
Tego autora: Wietnam - podróż do lat młodości Moje Indie Lourdes - wizyta w mieście pielgrzymów   Pozostałe...

Opracowanie: Waldemar Rakoczy
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1998-02-15