Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Napal się na Nepal
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Zwykle wstawaliśmy przed świtem. Pakowaliśmy nasze plecaki na dach autobusu i jechaliśmy przez ten niesamowity, budzący się do życia świat. Nie zapomnę tych małych miasteczek. Nie zapomnę kobiety, która jak zjawa w różowym sari pewnego ranka ukazała się moim oczom. Kobieta ta myła garnek w przydrożnej kałuży.

Nie zapomnę smaku indyjskiej herbaty, którą przydrożni sprzedawcy gotowali w podobnych garnkach. Zatrzymywaliśmy się przy takich herbaciarniach. Indyjska herbata w Indiach ma niesamowity smak. Jest słodka i przyprawiona kardamonem, cynamonem i czort wie, czym jeszcze. Ale była dobra. Nie zapomnę jej smaku.

Nie zapomnę też dzieci, które przybiegały wtedy natychmiast, żeby zobaczyć nas i wyciągnąć cukierka, długopis lub chociaż jedną rupię. Ale to nie miała być opowieść o Indiach i indyjskiej herbacie.

Kathmandu, Durbar Square, przed wejściem do świątyni Kumari
Właśnie tak to było - jeden tydzień i już byłam w Nepalu. To proste. Więc stoję na Durbar Square w Kathmandu, przed wejściem do świątyni bogini Kumari. Durbar Square to centralne miejsce w Kathmandu. Tutaj znajdują się najcenniejsze zabytki - stary pałac królewski, wybudowany w XVII wieku przez dynastię Malów, świątynie poświęcone hinduistycznym bogom, z największą z nich, poświęconą bogini Taleju.

Jednak największe wrażenie wywarła na mnie wizyta w świątyni Kumari. Mieliśmy szczęście i mogliśmy zobaczyć Kumari - żywą boginię - małą dziewczynkę, która ukazała nam się w oknie świątyni. Była uroczo dziewczęca, bardzo kolorowa. Widzieliśmy ją przez chwilę, okręciła się na nodze i zniknęła w głębi pokoju. Kumari jest bardzo ważną postacią wśród bóstw hinduistycznych. Jest podobno jednym z wcieleń bogini Parvati - żony Sziwy.

Nie jest łatwo zostać Kumari i nie jest łatwo nią być. Nie dość, że dziecko musi zdać bardzo trudny egzamin, to jeszcze zamyka się je w pałacu i pokazuje raz na jakiś czas turystom.

Stupa buddyjska w Bodhnath
Drugą ważną religią w Nepalu jest buddyzm. Budda przyszedł na świat właśnie w Nepalu, w Lumbini, niedaleko granicy z Indiami. A niedaleko Kathmandu w Swayambunath i Bodhnath znajdują się dwie największe i najstarsze stupy buddyjskie w Nepalu.

Starałam się patrzeć prosto w wszechwidzące oczy Buddy, ale nie było to takie proste. Zdjęcie jest trochę krzywe, a widać na nim stupę w Bodhnath. Wokół stupy powiewają modlitewne chorągiewki. Stupa w Bodhnath jest największą stupą buddyjską w Nepalu. Nie jest jednak najstarsza. Jej wiek oceniany jest na około 500 lat. Najstarszą świątynią buddyjską w Nepalu jest stupa w Swayambunath, licząca sobie około 2000 lat.


Do początku

Poprzednia strona
 1 2 3 4 5 
Następna strona

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Zobaczyć Nepal Nepalska przygoda Twarze Nepalu   Pozostałe...
Tych autorów: Opowiadanie o drogach przez Alaskę Kultowa strona świata

Tekst: Joanna Gaczyńska
Zdjęcia: Joanna Gaczyńska, Anna Gasek, Agnieszka Oprządek, Piotr Krawczyk, Grzegorz Sitek
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa opowieść.
Wszystkie opowieści i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 1998-07-01