Strona główna
Strona główna
Opowieści
Opowieści
Dobre rady
Dobre rady
Galeria
Galeria
Recenzje sprzętu
Recenzje sprzętu
Konkurs
Konkurs!
Odsyłacze
Odsyłacze
Kontakt
Kontakt
Szukaj
Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - informacje praktyczne
Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

Transport

Wyłącznie samochód. Zapomnijcie o autobusach, pociągach, autostopie. Najprościej samochód wypożyczyć. Lepiej, żeby był nieco większy i wygodniejszy, zwłaszcza jak się planuje dużo jeździć. W wypożyczalniach są chyba wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. Prawo jazdy - polskie (ważne do pół roku), nie potrzebne jest żadne międzynarodowe prawo jazdy, które chyba zresztą nie jest honorowane.

Noclegi

Kempingi lub motele (można znaleźć na mapie, w przewodnikach, itp.). Ceny kempingów: od 14 $ do 22 $ za miejsce do rozbicia ("dowolna" liczba osób), ceny moteli od 40 $ wzwyż (za pokój z dwoma łóżkami, np. na 4 osoby).

Pieniądze

Karty kredytowe przede wszystkim. Niezbędna jest również gotówka (zwłaszcza na kempingach typu self-registration, i na inne drobne wydatki). Zapomnijcie o czekach podróżnych.

Ceny

Nieco wyższe niż w Polsce, ale tylko nieco. Zestaw w McDonald's 4 - 4,5 $, cola 0,5 litra 1 $, benzyna tańsza - 1,39 -1,5 $ za galon (4,7 litra) - choć w miejscach trudno dostępnych, jak np. Death Valley, czy Highway 1, może dochodzić nawet do 2,5 $ za galon.

Jedzenie

Śniadania i kolacje najlepiej we własnym zakresie. Zakupy robi się w supermarketach; sery, wędliny - mogą być paczkowane - do szybkiego zużycia, lub w puszkach. My mieliśmy coolera, ale chyba nie jest tak bardzo potrzebny. W supermarketach należy się również zaopatrzyć w pieczywo, owoce, warzywa, soki i wodę w dużych ilościach, a także słodycze i wszystko, czego jeszcze dusza zapragnie. Obiady natomiast - McDonald's, Subway, Taco Bell, Pizza Hut etc. etc., można również zjeść hot-doga na stacji paliw (przyrządza się go zazwyczaj samemu i w niektórych stacjach naprawdę jest z czego komponować). Poza tym można niekiedy dostać wrzątek za darmo, który może służyć do zalania gorącego kubka na przykład. Tego, czego nie zabraliśmy, a polecam gorąco, to camping gaz (w wielu sklepach, zwłaszcza przy większych kempingach, można kupić pojemniczki z gazem - standardy takie jak u nas). Dzięki temu można gotować samemu. Na kempingach są wprawdzie takie specjalne paleniska, ale zazwyczaj nie wolno w parkach zbierać drewna (można kupić), a poza tym takie przygotowanie posiłku trwałoby znacznie dłużej.

Odzież

Zależy gdzie i jak planuje się zwiedzać. Jeśli w rejony, gdzie jest strasznie gorąco, to należy nastawić się na prawdziwe piekło. Czapka a'la legia cudzoziemska jest najlepsza. Poza tym najlepiej ubrania do warunków ekstremalnych - polary, gore-texy, dobre buty (za kostkę, jeśli mają to być góry, kaniony itp.)

Zagłosuj na tę publikację | Zasady konkursu | Wersja do druku

O tych krajach: Atlanta - stolica Georgii Na szczyt King's Peak Bluegrass   Pozostałe...
Tego autora: Odkrywanie Ameryki - zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych

Opracowanie: Roman Rutecki
Bardzo chętnie zamieścimy Państwa "dobre rady".
Wszystkie "rady" i uwagi prosimy kierować pod naszym adresem.
redakcja@tramp.travel.pl
Ostatnie uaktualnienie: 2000-02-06